Сергій Чернов: Для повноцінної передачі майна у новостворені громади знадобиться не менше бюджетного року

Голова Харківської обласної ради Сергій Чернов прокоментував можливі наслідки зволікання із імплементацією законопроєкту 3651-д.

Йдеться про законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування та районних державних адміністрацій», який підтриманий Верховною Радою та переданий на підпис Главі держави.

«Наразі є негативний науково-експертний висновок щодо закону 3651-д. Тому в Офісі Президента певною мірою вагаються. Але я навіть не беруся передбачити наслідки, якщо на закон буде накладено вето, і він не набуде чинності. Бо в цьому законі викладені механізми правонаступництва колишніх сільських, селищних рад та об’єднаних громад, колишніх районних рад та рад укрупнених районів, колишніх районних державних адміністрацій та новостворених органів виконавчої влади. У докумені викладено також правонаступництво фінансове, кадрове, організаційне. Тобто виписані належні правові механізми», – наголошує Сергій Чернов.

Безумовно, це не досконалий правовий акт. Ми були категорично проти терміну передачі майна – спочатку пропонувалося 1 січня 2021 року, потім 1 квітня, але зупинилися на даті 1 липня – й пропонували записати таким чином: що передавач передає майно тому, хто приймає за зверненням не пізніше двох місяців. Тобто, пропонували передбачити перехідний період впродовж як мінімум одного бюджетного року. Тож, труднощі виникатимуть у багатьох громад, передовсім у таких, де невелика чисельність населення – до трьох тисяч. Такі громади не є спроможними й не зможуть взяти розташовані на їхніх територіях такі об’єкти, як районна лікарня, районний архів, заклад соціального захисту або школа мистецтв – цілісні майнові комплекси, що зараз перебувають в управлінні районних рад. Отже, зробити це можуть громади, у яких в бюджетах є необхідні кошти».

Голова Харківської обласної ради переконаний, що передовсім потрібно усвідомити: передача об’єктів спільної власності – не самоціль. Перехідний період потрібен, щоб об’єкти комунальної власності не припиняли надання послуг населенню, щоб не були втрачені кадри, майно.

«Крім того, у Верховній Раді залишається законопроєкт 4100-д, яким мають бути внесені зміни до Бюджетного кодексу. Обговорення змін ще триває у парламентських комітетах. Але варіант, готовий до внесення на голосування, майже повністю зводить на нуль доходи і збори, що надходять до районних рад. Цим утворюються ризики, що значний сектор комунального майна з 1 січня 2021 року може залишитися без фінансування. Таким чином, це недалекоглядний крок.

Перехідний період впродовж року дав би змогу спроможним громадам прийняти майно. А ті громади, які зробити цього не можуть, треба знову об’єднувати, щоб забезпечити їх спроможність. До завершення цього процесу районні ради фінансуватимуть відповідні об’єкти спільної власності, які, таким чином, не припинятимуть надання послуг», – висловив точку зору Сергій Чернов.

Нагадаємо.