УАРОР презентувала проект майбутнього адміністративно-територіального устрою

У Києві проходить круглий стіл з обговорення проєкту Закону України «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади». Документ напрацьований Українською асоціацією районних та обласних рад.

Голова Харківської обласної ради, президент Української асоціації районних та обласних рад Сергій Чернов на круглому столі з питань обговорення змін до Конституції акцентував увагу на пропозиціях відносно нової системи адміністративно-територіального устрою країни.

Йшлося про запровадження такого підходу до адміністративно-територіального устрою, який забезпечить втілення принципу повсюдності та спроможності місцевого самоврядування.

За словами Сергія Чернова, згідно з наданими пропозиціями, систему адміністративно-територіального устрою України складають адміністративно-територіальні одиниці: муніципалітети, округи, області, Автономна Республіка Крим, міста Київ та Севастополь.

Територія України поділена на муніципалітети. Муніципалітети складаються з одного або декількох населених пунктів (поселень) з прилеглою територією.

Муніципалітет є первинною одиницею у системі адміністративно-територіального устрою України.

Декілька муніципалітетів становлять округ.

Окружні, обласні ради муніципалітетів:

  • затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку та контролюють їх виконання;
  • затверджують окружні і обласні бюджети;
  • забезпечують виконання спільних проектів, із залученням коштів на договірних засадах з місцевих бюджетів та контролюють їх виконання;
  • управляють та утримують спеціалізовані освітні та медичні заклади, об’єкти водного, лісового, сільського господарства, культури і туризму, фізичної культури, архітектурні та інші визначні пам’ятки місцевого значення, інші об’єкти, які є спільною власністю муніципалітетів;
  • утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, які забезпечують спільні потреби жителів муніципалітетів округів та областей, а також здійснюють контроль за їх діяльністю;
  • забезпечують будівництво і утримання доріг міжокружного, обласного сполучення та транспортної інфраструктури;
  • забезпечують взаємодію органів місцевого самоврядування з офісами префектів та територіальними органами центральних органів виконавчої влади в умовах воєнного або надзвичайного стану, надзвичайної екологічної ситуації;
  • вирішують інші питання, віднесені законом до їхньої компетенції.

Зміни до Конституції в частині місцевого самоврядування, переконаний Сергій Чернов, мають створити умови для розвитку локальних та регіональних демократичних інституцій, сталого економічного розвитку територій.

Нагадаємо.