Президент Української асоціації районних та обласних рад, голова Харківської обласної ради Сергій Чернов під час розмови у Харківському прес-клубі розповів про своє бачення подальшого розвитку децентралізації та адміністративно-територіальної реформи.
Сергій Чернов нагадав, що наприкінці вересня в Одеській області відбулась низка заходів, які щорічно організовує Українська асоціація районних та обласних рад. Заходи традиційно збирають представників місцевого самоврядування з усієї України, урядовців та експертів.
«За результатами роботи цього року були схвалені звернення до керівних органів державної влади, які стосувалися продовження та поглиблення реформи децентралізації, нашого бачення цього процесу. А також наші пропозиції до законодавства, нормативно-правового забезпечення продовження реформи. Обговорили майбутнє адміністративно територіального устрою України, особливий наголос був на субрегіональному – районному рівні. Також, на основі нашого бачення певних ризиків, внесли пропозиції до проекту Державного бюджету на 2020 рік, щоб не було згортання процесу децентралізації, а були гарантовані належні надходження до місцевих бюджетів. Також, розглянули низку інших питань, важливих для розвитку місцевого самоврядування».
«Моя особиста точка зору, яку поділяють мої колеги, що реформа, розпочата з прийняття у квітні 2014 року Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, заходи, здійснені для її реалізації, себе виправдовують. Але останні два роки діяльності парламенту минулого скликання стали періодом стагнації цієї реформи. Жодного законодавчого акту, який був потрібний для продовження реформи не було прийнято. Тож у багатьох напрямках прогресу не відбулося.
Особливо це стосується реформування регіонального (обласного), та субрегіонального (районного) рівнів, для чого потрібні зміни до Конституції в частині місцевого самоврядування, чого не відбулося. Після того, як законопроект був проголосований у першому читанні, відбулися відомі трагічні події під стінами Верховної Ради», – розповів Сергій Чернов.
Також очільник облради нагадав, що в Україні за роки незалежності на законодавчому рівні не врегульовані питання адміністративно-територіального устрою, при цьому використовуються нормативно-правові акти Української РСР. Хоча проект закону про адміністративно-територіальний устрій два роки пролежав у Верховній Раді минулого скликання, він не був розглянутий.
На переконання Сергія Чернова, необхідно, керуючись концептуальними засадами реформи та принципами Європейської хартії місцевого самоврядування, провести розмежування повноважень між представницькою та виконавчою владою. Районні та обласні ради мають отримати право утворити власні виконавчі комітети. Відповідні державні адміністрації мають бути ліквідовані і впроваджено інститут префекта.
«Для мене принципово, щоб префектура здійснювала контроль законності рішень, прийнятих радами. Але, не контроль над органами самоврядування», – наголосив Сергій Чернов.
За матеріалами: прес-служби Харківської обласної ради
Нагадаємо.