Круглий стіл пройшов за ініціативи Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування спільно з Міністерством розвитку громад та територій України.
«Системна реформа децентралізації влади, яка має широкомасштабний галузевий характер і за результатами своєї реалізації в Україні протягом останніх семи років визнана однією з найбільш ефективних реформ, тим не менш виявляє декілька найважливіших сфер, в яких вона не тільки не завершена, але й не має необхідного правового підґрунтя впровадження. Однією з них є територіальна організація влади, пов’язана, насамперед, із запровадженням оновленого адміністративно-територіального устрою», – розпочав свій виступ Президент УАРОР Сергій Чернов.
Передбачалося встановлення трирівневої системи, яка включала б:
- базовий рівень (адміністративно-територіальні одиниці – громади);
- районний (адміністративно-територіальні одиниці – райони);
- регіонального (адміністративно-територіальні одиниці – Автономна Республіка Крим, області, мм. Київ і Севастополь) рівні.
«На жаль, на сьогоднішній день можна спостерігати прикру ситуацію підміни не лише понять, але й змісту адміністративно-територіальної реформи, коли таку реформу намагаються підмінити добровільним об’єднанням територіальних громад, а останніх, ототожнивши з адміністративно-територіальними одиницями базового рівня, анонсувати як укрупнення таких одиниць. Вважаємо, що це абсолютно різні напрями реформи, один з яких – добровільне об’єднання територіальних громад – вдалося реалізувати виключно шляхом законодавчого регулювання (хоча на сьогодні ставиться питання конституційності такого об’єднання), а інший – реформування адміністративно-територіального устрою – вимагає внесення змін до Основного Закону», – сказав Сергій Чернов.
Крім того, об’єднання територіальних громад не тягло за собою юридичного факту формування нової адміністративно-територіальної одиниці. Існуючі адміністративно-територіальні одиниці (села, селища, міста) не були ліквідовані чи реорганізовані. Вони і зараз продовжують існувати, а їх жителі при цьому позбавлені цілої низки правових можливостей.
Сергій Чернов висловив переконання, що починати процес реформи адміністративно-територіального устрою необхідно із змін до Конституції України.
Зокрема:
- По-перше, оновити систему адміністративно-територіального поділу, передбачивши замість сіл, селищ та міст на базовому територіальному рівні єдину адміністративно-територіальну одиницю – громаду. Такі громади мають з’явитись з урахуванням проведеного добровільного об’єднання і територіально співпадати з конкретними територіями такого об’єднання.
- По-друге, слід передбачити рівні адміністративно-територіального поділу.
- По-третє, в Основному Законі необхідно закріпити головні повноваження місцевого самоврядування на кожному рівні адміністративно-територіального поділу.
Сергій Чернов проаналізував здобутки і недоліки законопроектування з питань адміністративно-територіального устрою.
«Сьогодні ми маємо низку питань, які вимагають свого опрацювання і віднаходження спільних, консолідованих відповідей. У презентованому законопроекті 4664 існуючі проблеми вирішені частково, адже модель законопроектного регулювання розрахована на виключно законодавчий спосіб їх розв’язання, без внесення змін до Конституції України. Але це не дозволить системно і комплексно вирішити ці проблеми, оновити адміністративно-територіальний устрій держави».
Сергій Чернов вважає, що наступним кроком в процесі реформування адміністративно-територіального поділу має стати законодавча деталізація конституційних норм.
«Таким чином, робота над правовим забезпеченням адміністративно-територіальної реформи повинна набути системного характеру, базуватися на оновленні конституційних засад територіальної організації влади та враховувати напрацювання законодавства у сфері децентралізації влади. При цьому закон про засади адміністративно-територіального устрою має бути чітким, логічним і головне – зрозумілим для населення, оскільки реформа адміністративно-територіального устрою стосується кожної особи в державі», – резюмував свій виступ Президент УАРОР Сергій Чернов.
Нагадаємо.