Останні новини

На Харківщині смертність вдвічі перевищує народжуваність

Обговорення непростої демографічної ситуації в мережі Facebook ініціював голова Харківської обласної ради Сергій Чернов.

«Днями я проаналізував дані Головного управління статистики в Харківській області, оприлюднені на офіційному сайті відомства.

Так, на 1 січня 2019 року у місті Харкові проживало 1 мільйон 446,1 тис. осіб. Упродовж 2018 року чисельність населення міста зменшилась на 3975 осіб.

Протягом 2018 року у Харкові народилось 10121 немовля, що на 8,6% менше, ніж у 2017 році.

Щодо Харківської області, на 1 січня 2019 року проживало 2 мільйони 675,6 тис. осіб. Також, в Харківській області за минулий рік народилось 19657 немовлят, що на 1974 немовля менше, ніж у 2017 році.

Щодо скорочення населення природним шляхом і в місті і в області – смертність вдвічі перевищує народжуваність.

За думкою академіка-демографа Елли Лібанової, яка прокоментувала ситуацію по всій країні: «Для того щоб населення країни не зменшувалося, важливо, щоб на 100 жінок припадало 213-215 дітей». Наразі показник народжуваності 1,6. «Дітей з коефіцієнтом 2,15 українська жінка не народжує з кінця 60-х років минулого століття».

До причин депопуляції соціологи відносять: погіршення матеріального становища сімей, різке розшарування суспільства, зростання безробіття та бідність. Все це змусило багатьох потенційних батьків відкласти або навіть відмовитись від народження дітей. Крім того вирізняють й інші причини – психологічні, зокрема – перебільшення економічних негараздів, напруження та страх перед майбутнім. Молодь, у свою чергу, частіше відкладає сімейні цінності та народження дітей на користь кар’єрі та професійної самореалізації.

Я розумію, що покращення демографічних процесів в Україні безпосередньо залежать від майбутніх тенденцій економічного розвитку, успіху проведення соціально-економічних реформ, ефективності заходів подолання інфляції та безробіття, забезпечення соціального захисту населення.

Корінь проблеми треба шукати всередині країни, адже щороку в Україні відбувається півмільйона кримінальних злочинів, близько 10 тисяч самогубств, понад 100 тис. українців щороку стають на облік з важкими психічними розладами, що викликані вживанням алкоголю та наркотиків. Через міграцію з країни вимиваються трудові та інтелектуальні ресурси… 3,2 млн українці вже постійно працюють за межами України і більшість з них не планують повертатись на Батьківщину. Інститут сім’ї в країні перебуває в критичному стані через зростання кількості розлучень, трудову міграцію та безробіття. Крім того, що в Україні щорічно помирає півмільйона українців, населення різко скорочується ще й через трудову міграцію: 7-9 млн людей їдуть на заробітки за кордон, через що Україна посіла провідне місце у рейтингу країн з найстрімкішим скорочення працездатних ресурсів.

Демографічні дані дуже невтішні і примушують серйозно замислитись, і над причинами, і над наслідками».

Нагадаємо.