На Харківщині готуються до місцевих виборів

Про організаційні нюанси місцевих виборів розповіла Яна Брусенцова, головний редактор всеукраїнської газети «Місцеве самоврядування», юрист, коуч-тренер з питань виборчого законодавства.

Обговорення відбулось в межах круглого столу з питань децентралізації. Представники рад Харківщини мали змогу дізнатися про особливості місцевих виборів, відповідно до нового виборчого кодексу, що набув чинності на початку 2020 року.

За її словами, на сьогодні передбачена пропорційна система виборів до обласних рад та рад міст з населенням більше 90 тисяч виборців. Але дещо змінився механізм. Тепер буде формуватися єдиний багатомандатний виборчий округ, який згодом ще поділятиметься на декілька багатомандатних виборчих округів.

«До прикладу – Харківська область, в якій орієнтовно 2 мільйони виборців. Наразі в облраді 120 депутатів. Тож, кількість населення ділимо на 120, отримуємо кількість округів. Начебто, все просто. Але потрібно враховувати, що складатиметься єдиний список на єдиний багатомандатний виборчий округ і потім окремі списки на кожен багатомандатний виборчий округ, які сформують відповідні територіальні виборчі комісії».

І тут, за словами експертки, є певна неузгодженість:

«Станом на сьогодні передбачається, що багатомандатні виборчі округи мають бути утворені не пізніше, ніж на другий день з дня, яким починається виборчий процес. А обласні виборчі комісії мають бути сформовані не пізніше, ніж за 48 днів до дня голосування. Тобто, формувати виборчі округи нікому. Власне аналогічна ситуація з виборами до сільських та селищних рад».

Предметом обговорення була й система виборів до сільських та селищних рад:

«Виборча система до сільських і селищних рад також змінилася, – зазначила коуч-тренерка. – Там не буде одномандатних виборчих округів, а також будуть багатомандатні округи. Від кожного багатомандатного виборчого округу буде обиратися одразу декілька депутатів – від двох до чотирьох. Дозволяється самовисування і висування місцевими організаціями політичних партій.

Територіальні виборчі комісії мають виокремити, скільки в кожному багатомандатному виборчому окрузі буде обиратися депутатів. Для цього є відповідні формули».

За словами Яни Брусенцової, у новому виборчому законодавстві чимало нез’ясованих нюансів, які різними експертами трактуються на власний розсуд.

Для того, аби ці дискутивні питання стали зрозумілішими на рівні сіл, міст, районів, голова Харківської обласної ради Сергій Чернов запропонував провести на Харківщині низку тренінгів на виборчу тематику, на що отримав схвалення очільників рад різних рівнів.

Нагадаємо.