Сергій Чернов: Харківщина не погодиться із моделлю у чотири райони

Чому для Харківської області чотири райони мало? Думка голови Харківської облради Сергія Чернова в інтерв’ю Громадському радіо.

Віце-прем’єр-міністр і Міністр регіонального розвитку та ЖКХ Геннадій Зубко опублікував мапу з новим варіантом адміністративно-територіального устрою України. Замість 490-та районів, які в нас є, має бути сформовано 102, 10 з яких – на тимчасово окупованих територіях. Передає Громадське радіо.

Президент Української асоціації районних та обласних рад і голова Харківської облради Сергій Чернов вважає, що чотири райони для області з кількістю населення у майже 2,9 мільйони людей – це дуже мало, має бути хоча б сім. Адже тоді в найбільшому районі – Харківському – буде мешкати 1,9 мільйонів людей, що перевищує всі європейські стандарти, які говорять про те, що в районі має мешкати 150-200 громадян.

Андрій Куликов: В Харківській області наразі 27 районів. Місцеві фахівці наголошували на тому, що їх має лишитися дев’ять, а тепер пропонується лишити чотири. Чому, на вашу думку?

Сергій Чернов: Я прочитав коментар Міністерства регіонального розвитку та Геннадія Зубка і здивований, що повністю проігнорована точка зору робочої групи Харківської області. Ми створили робочу групу з представників місцевого самоврядування, представників адміністрацій, науковців, громадських діячів та представників Міністерства регіонального розвитку. Двічі збиралися на засідання, обговорювали і з громадами, і з районами, і знайшли оптимальний компроміс у кількості районів. Київ пропонував чотири райони, ми пропонували дев’ять, і потім погодилися на те, що ефективно для області буде сім районів. І відправлено до Міністерства регіонального розвитку. Проте Київ на Печерських пагорбах намалював циркулем свою кількість районів, а так не робиться. Я хотів би запросити експертів, щоб вони поїздили по Харківській області і подивилися на логістику і на майбутнє того устрою, який вони пропонують. Ми ж говоримо про наближення послуг і їх ефективність, а не навпаки.

Наша пропозиція відповідає європейській практиці, ці сім районів повинні були бути з населенням 150-200 тисяч чоловік кожен, так як це пропонує експертне середовище та європейські практики. Половина населення області наразі живе в Харкові, а Мінрегіон пропонує один район у Харкові, а на решті території всього на всього – три райони.

Андрій Куликов: Є змога сказати своє слово з цього приводу в Асоціації районних і обласних рад?

Сергій Чернов: Безумовно, так,  ми ніколи не мовчали і зараз не будемо мовчати. Ми обговоримо це питання, заберемо пропозиції, і від Асоціації звернемося до керівництва Міністерства регіонального розвитку, і будемо наполягати, щоб ця пропозиція була врахована. В минулому році ми так само відстоювали кількість госпітальних округів, і примусили все-таки Київ рахуватися з позицією великої області.

Андрій Куликов: Віце-прем’єр-міністр та міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко сказав: «Сьогодні вперше презентую модель ідеальної європейської України з новою моделлю адміністративно-територіального устрою». Наскільки, за вашою оцінкою, це є ідеальний європейський устрій?

Сергій Чернов: Ми дуже часто беремо кальку з розвинутих європейських країн і намагаємося їх перенести в Україну. Я вважаю, що так робити не можна. Треба вивчати кращі європейські досвіди, вивчати помилки, яких в Європі припустилися, щоб їх не повторювати, але враховуючи наше географічне положення, історичні всі традиції, специфіку регіонів, європейські шаблони нам не підійдуть. Найголовніший критерій – кількість населення. В районі має бути 150-200 тисяч, а не так, як запропонували нам зараз: один район буде майже 2 мільйони, а три райони — по 500 тисяч. Хоча в інших областях будуть по 150 тисяч, ну де ж так логіка?

Андрій Куликов: 15 липня пролунала заява про те, що питання декомунізації повинні вирішувати місцеві жителі на референдумі. Про це сказав голова партії «Слуга народу» Дмитро Разумков. Ми знаємо, що в Харкові є суперечлива ситуація з декомунізацією. Ваша позиція щодо місцевих референдумів у таких питаннях, і не тільки?

Сергій Чернов: Я розділяю позицію пана Розумкова в цьому питанні. І вважаю, що якщо ми хочемо будувати єдину країну і припинити чвари, які заважають нам жити щоденно, то саме таким шляхом і треба рухатися. Варто прийняти закон про місцеві референдуми і зняти питання, які сьогодні дратують людей. Нехай на Львівщині будуть приймати рішення так, як вони розуміють, на Харківщині та в Донецькій області – так, як вони розуміють. І в Києві тоді будуть займатися розвитком економіки чи іншими стратегічними питаннями, а не перейменуванням вулиць чи скверів.

За матеріалами: https://hromadske.radio

Нагадаємо.