З 2014 року в країні створено понад 800 об’єднаних територіальних громад, які отримали ширші повноваження та обов’язки.
Процес об’єднання має бути завершеним до наступних місцевих виборів.Тому громади, які досі самостійно не виявили бажання об’єднатися із сусідніми, об’єднають за рішенням Кабміну.
Таку думку висловила експерт з питань децентралізації Діана Баринова в інтерв’ю місцевому Харківському каналу Р1.
За словами Діани Баринової, експертки з питань децентралізації: «Не може бути, що половина країни живе в об’єднаних громадах, а для половини країни працюють районні державні адміністрації. Потрібна єдина модель, єдиний підхід. То, звичайно, завершити потрібно реформу, об’єднати людей зверху».
Але ще є час, щоб об’єднатися добровільно, говорить Діана Баринова. Адже постанова Кабміну про автоматичне об’єднання громад поки тільки у процесі підготовки. Втім навіть, якщо деякі громади ще встигнуть заявити про добровільне об’єднання, вибори рад та голів там пройдуть не раніше загальних місцевих виборів.
Діана Баринова переконана, що «ЦВК вже не буде призначати вибори. А швидше за все це вже будуть вибори чергові, для всіх. На одній базовій основі. В об’єднані громади. А для того, щоб зробити вибори в об’єднані громади, в усі – то вони повинні або самі об’єднатися, або їх об’єднає постанова Кабміну».
Отже всі без винятку громади зрештою будуть об’єднані. Умови і якість життя людей при цьому не має стати гірше – це головна філософія реформи. Проте, ті громади, що об’єдналися добровільно, першими отримали від держави бонус у вигляді грошової субвенції на розвиток інфраструктури. Тепер така підтримка для новостворених громад не передбачена. Але справа не тільки в цьому.
Діана Баринова вважає «коли об’єднується громада, в цей процес включаються мешканці. Вони включаються в життя і це є основною рушійною силою децентралізації. Бо якщо хтось би давав команду об’єднуватись, або хтось зверху об’єднував, це не було б рішенням громади. Це основна філософія децентралізації».
На Харківщині, згідно перспективного плану має бути 59 об’єднаних територіальних громад. Сьогодні їх 23. В області залишається 12 районів, де не створено жодної об’єднаної територіальної громади. Регіон посідає 14-ту сходинку з 24-х областей за кількістю ОТГ.
«Не перші і не останні. Золота середина. Перше місце по спроможності, бо не було малесеньких громад, не було громад менше 5000 осіб населення. Це важливий фактор, особливо сьогодні, коли на рівні Мінрегіону точиться дискусія про те, що маленькі громади будуть об’єднувати, щоб вони були спроможні. Ми сподіваємося, що Харківщину мине ця проблема», сказала експертка з питань децентралізації Діана Баринова.
Далі Україна має перейти до другого етапу реформи – об’єднання та оптимізації районів.
Нагадаємо.