Останні новини

«Угода мерів» дає можливість отримати інвестиції на свої території

«Угода мерів» – це ініціатива Європейського Союзу і Харківська обласна рада долучилась до проекту, підписавши Угоду як територіальний координатор у 2014 році.

Про «Угоду мерів», яку підтримали на Харківщині, розповіла Олена Мороз, заступниця начальника управління з питань місцевого самоврядування, розвитку громад та міжнародних зв’язків, начальниця відділу розвитку територіальних громад, інвестицій та проектного менеджменту в Харківській обласній раді в інтерв’ю «Громадському радіо».

За словами Олени Мороз, функції Харківської обласної ради, як територіального координатора в наступному:

  • Просувати ідею «Угоди мерів» в життя, сприяти її реалізації;
  • Координувати дії членів-підписантів.

Функції координатора мають методологічний та консультативний характер.

В ЄС активно підтримують ініціативу щодо зниження викидів двуокису вуглецю в атмосферу. І громади на Харківщині беруть на себе зобов’язання не менші ніж громади в країнах ЄС.

Зокрема, зобов’язання до 2020 року зменшити викиди в атмосферу на 20%. До 2030 року – на 30%.

На шляху до цієї мети в громадах зосередились на питаннях енергоефективності.

«Просто раніше це було не системно. А «Угода мерів» примушує їх (громади) робити це комплексно. Не по окремих об’єктах, а за науковим підходом. З початку треба зробити дослідження будівель і споруд. А потім приймається рішення профільним спеціалістом – енергоменеджером», – розповіла Мороз.

Після того, як Харківська обласна рада в особі голови Сергія Чернова підписала Угоду, на Харківщині на сьогоднішній день налічується 15 підписантів:

– Селище Пісочин

– Місто Лозова

– Селище Новопокровка

– Місто Чугуїв

– Місто Богодухів

– Місто Балаклея

– Місто Харків

– Місто Куп’янськ

– Місто Мерефа

– Місто Красноград

– Місто Ізюм

– Чкалівська ОТГ

– Місто Первомайський

– Малоданилівська ОТГ

– Місто Дергачі

«Проте досі немає документу «План дій зі сталого енергетичного розвитку та зміни клімату», який би зміг продемонструвати реальний стан справ».

Виявилось, що в громадах немає профільних фахівців, які б писали такі плани.

За ініціативою голови Харківської обласної ради Сергія Чернова, Харківський університет міського господарства ім. Бекетова розробив спеціальний курс з енергетичного менеджементу.

Випуск перших енергоменеджерів

Делеговані представники міст-підписантів пройшли навчання і отримали відповідні свідоцтва. Це була підготовка перших енергоменеджерів за рахунок коштів обласного бюджету.

«В умовах фінансової децентралізації громади отримали більше своїх ресурсів, але і складних питань  теж стало більше.

Енергоресурси посідають велику долю в об’ємах міських бюджетів, і треба на чомусь економити. На заробітній платі – не можна. А ось на енергоресурсах можна зекономити, якщо провести низку енергоефективних заходів. Зекономлені бюджетні кошти можна потім спрямувати на розвиток інфраструктури об’єктів».

«Угода мерів» дає можливість отримати інвестиції на свої території. І Фонд енергоефективності працює тільки з підписантами «Угоди мерів».

Довідково. Угода Мерів – провідна ініціатива, започаткована Європейським Союзом, котра охоплює місцеві та регіональні органи влади, які беруть на себе добровільні зобов’язання підвищувати енергоефективність та нарощувати використання відновлювальних джерел енергії на своїх територіях. Керуючись цим зобов’язанням підписанти Угоди прагнуть скоротити власні викиди СО2 щонайменше на 20% до 2020 року, сприяючи, таким чином, розвитку екологічно орієнтованої економіки та підвищенню якості життя.

Нагадаємо.