Останні новини

Сергій Чернов: Перш ніж вдаватися до будь-яких кроків треба думати і прораховувати наперед

Таку думку висловив депутат обласної ради, президент УАРОР Сергій Чернов під час спілкування у Харківському прес-клубі.

“В кінці 2020 року були внесені зміни у податковий бюджетний кодекс. Як наслідок районні ради повністю залишились без джерел фінансування.

Сьогодні бюджет Лозівського району, наприклад 60 тисяч грн. на рік! Щоб утримати тільки районну раду і провести всі процедури з ліквідації колишніх районних рад, які увійшли до складу укрупненої районної ради, потрібно 2,5-4 млн грн. на рік, а в окремих випадках і більше.

Де-хто говорить: «Хай тепер громади між собою домовляються». – Я не проти. Але я розмірковую з позиції не теорії, а практики. І якщо якась лікарня, наприклад, працювала сьогодні, то вона має працювати і завтра вранці, не залежно від того, де на балансі знаходиться її майно, в районі чи в селищі. І людям не потрібно знати, хто господар цього приміщення. Людям потрібна послуга.

Таких неоднозначних ситуацій чимало. Але там, де громади обрали досвідчених і відповідальних людей, дійсно намагаються знаходити можливості, виділяти субвенції, домовлятись між собою і вирішувати питання, як наприклад, з пільговим перевезенням громадян.

Я багато аналізую. Є велика кількість маленьких громад, які завідомо неспроможні, в Україні їх понад 40%. Вони не зможуть виконати ті завдання, які покладено на них в контексті реформи децентралізації.

А ось ті громади, які створювалися самі (в Харківській області їх 24) еволюційним шляхом протягом 2014-2020 років встигли відчути позитив реформи, бо навантаження на них не збільшилось, кошти і джерела фінансування були в наявності. Взагалі можливостей стало в рази більше: кошти державного фонду регіонального розвитку, підтримка міжнародних програм технічної допомоги. І все це дійсно створювало ефект від чималого бюджетного розвитку, якого раніше не було.

Після виборів відбулось те, чого не чекали ОТГ. Міжнародна технічна допомога надати підтримку всім тепер не може, в ДФРР коштів теж не побільшало, а громад півтори тисячі на всю державу. Громадам сказали: «У вас є місцеві податки і збори! Працюйте!» І в цей час почали передавати всі повноваження.

Сьогодні одні громади, такі потужні, як місто Харків, впораються з цим викликом, а в сільській місцевості маленькі громади, їм недостатньо буде місцевих податків і зборів, щоб залишити якісними і доступними всі ті послуги, які були раніше.

Досвід показує, що перш ніж вдаватися до будь-яких кроків треба думати і прораховувати наперед!”

Нагадаємо.