Більшість новоутворених громад, говорить голова Харківської обласної ради Сергій Чернов, писатимуть свою історію з чистого аркушу, не маючи ані практичного досвіду, ані підготовлених належним чином кадрів у своїх виконавчих структурах.
За останні півстоліття саме цей рік, 2020-й, приніс кардинальні і давно назрілі зміни в адміністративно-територіальний устрій країни, зазначає Сергій Чернов:
«Після виборів місцевим радам нового скликання починати роботу завжди непросто. Але у 2020 році органи місцевого самоврядування сформувалися на новій адміністративно-територіальній основі – відбулося об’єднання територіальних громад та укрупнення районів. Відомо, що об’єднані територіальні громади переходять на прямі відносини з державним бюджетом та отримують нові широкі повноваження. Згадаємо, що перед виборами на Харківщині було утворено 24 об’єднані територіальні громади з 56, передбачених Перспективним планом».
Усвідомлюючи це, Харківська обласна рада та обласна Асоціація органів місцевого самоврядування готують навчання для представників громад з теми формування бюджетів. Також будуть залучатися експерти з цих питань, а робота передбачається у форматі семінарів та вебінарів.
За словами голови облради, є й інші проблемні питання, які виникають після формування органів місцевого самоврядування на новій територіальній основі – взаємодія новоутворених громад та районних рад з державними органами виконавчої влади, насамперед, районними державними адміністраціями.
«Нагадаю, що разом з об’єднанням громад, відбулося укрупнення районів. Так, у Харківській області на основі 27 районів та 7 міст обласного значення було створено 7 нових укрупнених районів. Більшість таких питань потребують розв’язання на рівні законодавчому».
Один із найбільших блоків питань, що стосується правонаступництва нових районів у питаннях власності, вдалося врегулювати нещодавно рішенням парламенту.
«Комплекс проблем, що в основному стосуються упорядкування відносин сільських, селищних, міських рад, що були до реформи, з об’єднаними територіальними громадами, зокрема, закриття бюджетного року, правонаступництва, внесення змін до чинних рішень районних державних адміністрацій, має врегулювати закон щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування та районних державних адміністрацій (законопроєкт №3651-д), який прийняла Верховна Рада 17 листопада. Закон також регламентує взаємодію між районними радами, чия каденція завершується, та новообраними. Впорядковує такі питання як розмежування та передача соціально важливих об’єктів медичної, освітньої, культурної сфери з районної у комунальну власність об’єднаних громад», – зазначив Сергій Чернов.
Втім, резюмує голова облради, при всій своєчасності та доречності, Закон, прийнятий 17 листопада, не вирішує усіх проблем, які постали перед новоутвореними органами місцевого самоврядування після виборів. У контексті реформування місцевого самоврядування та децентралізації потрібна ще ціла низка важливих змін у законодавстві.
Нагадаємо.