Сергій Чернов: Головне завдання для громад – підготувати та затвердити збалансований бюджет, якого б вистачало для стабільної роботи

Що означає для громад перехід на прямі бюджетні відносини з державою, кому належатимуть районні лікарні, музичні школи та інші об’єкти прокоментував в інтерв’ю виданню «Слобідський край» голова Харківської обласної ради Сергій Чернов.

З 1 січня 2021 року громади переходять на прямі міжбюджетні відносини з державою.

«Прямі бюджетні відносини – це велика відповідальність, бо керівник громади і депутати, виконком, профільні комісії в раді мають взяти відповідальність за формування галузевих програм, які діятимуть на їх території. А найголовніше – вони мають самостійно формувати бюджет. Сьогодні Податковий та Бюджетний кодекси дають таку можливість з урахуванням місцевих податків та зборів, субвенцій з державного бюджету на виконання делегованих повноважень від держави.

Головне завдання для громад – підготувати та затвердити збалансований бюджет, якого б вистачало для надання послуг жителям громади і нормальної, стабільної роботи протягом наступного року».

Не все однозначно на сьогодні виглядає з районними лікарнями, музичними школами та іншими установами.

«Там, де громади великі та спроможні і зможуть забрати майно на баланс, утримувати його та фінансувати, це будуть робити саме громади. Але, безумовно, автоматично це не відбувається – такі рішення мають прийматися на сесії громад і райрад. Відповідно до процедури, майно спортивної школи чи басейну, чи музичної школи, лікарні мають передати новому власнику, який фінансуватиме цей заклад.

Якщо ж громада не спроможна забрати майно, приміром, велику лікарню, інтернат, музей чи пам’ятку архітектури, то ці повноваження мають залишитися в укрупнених районах. І кошти на це мають бути передбачені на наступний рік, щоб не сталося так, що майно спільної власності територіальних громад було спокусою для продажу чи розбазарювання. Цього не можна допустити.

Чутливою у цьому процесі є сфера житлово-комунального господарства. Зараз розпочався опалювальний сезон, і більшість комунальних підприємств були і залишаються у власності районних рад. Ці підприємства дуже вразливі, бо в кожного є своя кредитна історія, якась заборгованість, і на сьогодні не можна миттєво зупинити їх роботу».

Нагадаємо.