Сергій Чернов: Дієве самоврядування в умовах війни – потужний консолідуючий фактор

Президент УАРОР Сергій Чернов взяв участь в Конференції «Глобалізаційні виклики: Урядування майбутнього».

«В продовження тези, що не можна проекти Відновлення України відкладати на потім…

Синергія Самоврядування, Згуртованості, Економіки територій – повинні стати базисом для відновлення громад, районів, областей.

Самоврядування має головне – місцевий управлінський ресурс, зв’язки з горизонталі, можливості розпоряджатись місцевими ресурсами та комунальне господарство (підприємства, землі, інфраструктура, тощо). Крім того, органи самоврядування тісно пов’язані з вирішенням проблем біженців з інших територій. Постраждалих від війни. У нинішніх умовах самоврядування відчуває два дефіцити – дефіцит фінансів (надходження обвалилися, як і в держбюджеті) та «дефіцит довіри» з боку держорганів.

Невипадково, за умов воєнного стану, часто для прийняття управлінських рішень перевага надається військовим адміністраціям. Але – бюрократизація місцевого життя, монополія чиновників на держдотації, закритість управління лише будуть загострювати ситуацію, посилювати соціальну напругу, а інколи призводити до малоефективної керованість на місцях.

Самоврядуванню потрібно довірити право бути реальним «центром», який може налагодити економічне життя в межах своєї компетенції та території. Місцеві проекти можуть пов’язати надмірну робочу силу, дати людям місце та заробіток, можливо – з перспективою отримання житла, зміцнять довіру до дій влади. Дієве самоврядування в умовах війни – потужний консолідуючий фактор.

Варто було б залучити додаткові внутрішні джерела фінансування та прозорі механізми їх використання.

Для дискусії:

  • Державний Фонд Регіонального Розвитку (ДФРР) + уповноважені державні банки + проекти громад, районів, областей;
  • можливе виділення ресурсів: у пропорції 40% – від ДФРР; 30% – кредит держбанку; 30% – частка участі місцевого самоврядування (фінанси, земля чи інфраструктура під проект);
  • процедура виділення коштів від ДФРР має бути максимально спрощена та скорочена за часом ( максимум три місяці);
  • кредит уповноваженого держбанку виділяється за фактом затвердження проекту.

Обов’язковим учасником-виконавцем проекту має бути відповідальне комунальне підприємство.

Галузі можуть бути визначені, як пріоритетні, різні:

  • будівництво дорожньої інфраструктури та соціальних об’єктів;
  • торгово-споживча та виробничо-споживча кооперація – ринки, оптові закупівлі продовольства у домогосподарств та дрібних фермерів, переробка;
  • місцеве виробництво – переробка, легка промисловість, продовольство;
  • інфраструктура території – склади, логістичні центри, перевалки та ін.

При реалізації проектів можуть використовуватися моделі комунально-приватного пайового партнерства на місцевому рівні (компетенція ОМС).

Одним з джерел поповнення коштів ДФРР може бути зовнішня допомога для Відновлення України. Цей напрямок вимагає системної фондрайзингової роботи від усіх учасників. Навіть один млрд євро, залучений до місцевих проектів через ДФРР, доповнений кредитами уповноважених держбанків, дозволить створити кумулятивний ефект інвестицій, що сприятиме створенню робочих місць та завантаженню виробництва на суму біля 3-4 мільярди євро вже до кінця 2022 року», – переконаний Сергій Чернов.

Нагадаємо.