26 квітня 1986 року – день пам’яті про аварію на Чорнобильській АЕС.
«Сьогодні 36-та річниця аварії на Чорнобильській атомній електростанції, найбільшої в історії ядерної енергетики. Аварія забрала життя тисячі людей і завдала непоправної шкоди екології.
У період війни Чорнобильська АЕС була тимчасово окупована російськими військами. В ці дні ситуація знову була вкрай напружена. Стало відомо, що хаотичні дії окупантів в зоні відчуження могли спровокувати потужну екологічну катастрофу. Над АЕС, зокрема над сховищем відпрацьованого ядерного палива, потрібен постійний правильний контроль аби забезпечити її безпечну та надійну експлуатацію. Постійні ризики, в порушення міжнародних норм ядерної безпеки, навколо Запорізької та Хмельницької АЕС.
Сьогодні день пам’яті. Вічна шана тим, хто захистив весь світ, хто через вплив радіації не дожив до сьогодення. Ваші героїзм, самовідданість, мужність та непохитна сила духу стали прикладом героїзму у боротьбі за життя мирного населення.
Тепер в цей день ми будемо завжди говорити й про сучасників, які в дні російської окупації, не зважаючи на обстріли, намагались підтримувати АЕС в робочому стані аби запобігти новому лиху», – написав Сергій Чернов на своїй сторінці в Фейсбук.
Довідково. У ніч на 26 квітня 1986 року на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС сталося два вибухи, що повністю зруйнували реактор. Через вибух почалася пожежа, а повітря було забруднене радіоактивними речовинами, виверження яких вдалося зупинити тільки в кінці травня 1986 року.
Після аварії утворилася радіоактивна хмара, що накрила Україну, Білорусь, Росію, а також значну частину європейських країн. Жителів прилеглих міст евакуювали, радіоактивному випромінюванню піддалися близько 600 000 чоловік, перш за все ліквідатори катастрофи.
В результаті аварії з сільськогосподарського користування виведено близько 5 млн га земель, а навколо АЕС створена 30-кілометрова зона відчуження. В даний час над зруйнованим четвертим четвертим енергоблоком АЕС встановлено саркофаг – новий безпечний конфайнмент, запущений в експлуатацію в липні 2019 року.
Нагадаємо.