Кирило Кернес: Протидія несанкціонованим звалищам має стати окремим пунктом обласної програми охорони навколишнього природного середовища

Таке переконання висловив керівник фракції політичної партії «Блок Кернеса – Успішний Харків» в Харківській обласній раді Кирило Кернес, коментуючи заяву очільника Державної екологічної інспекції України щодо стану справ у сфері поводження з відходами в Україні.

«Проблема сміттєзвалищ – одна з найактуальніших проблем забруднення навколишнього середовища. Кількість несанкціонованих сміттєзвалищ та територія, яку вони займають, збільшуються з року в рік. Варто комусь висипати хоча б відро сміття, і за короткий час на цьому місці з’являються гори відходів.

На несанкціоновані звалища привозиться все, що завгодно, в тому числі й промислові відходи. Звалища забруднюють значні території, страждають поверхневі води та водні об’єкти. Крім того, дуже часто люди, які живуть поруч, підпалюють звалища, аби знищити їх. Такі дії викликають не тільки сильне отруєння навколишнього середовища, а й пожежі, що іноді призводять до справжнього лиха. Додатковою проблемою стає розповсюдження небезпечних хвороб: звалища перетворюються на розплідники бактерій, що викликають черевний тиф, дизентерію, холеру, тощо.

У 2020 році порушники природоохоронного законодавства у сфері поводження з відходами отримали приписів на загальну суму штрафу у 100 млн грн. Про це повідомив голова Державної екологічної інспекції. Але ж ми розуміємо, що розмір реальної шкоди від несанкціонованих та неконтрольованих звалищ набагато більший. А особливо мене обурює той факт, що майже кожне п’яте безхазяйне сміттєзвалище України знаходиться саме у Харківській області.

Впевнений, що Харківська обласна рада не має стояти осторонь й дивитись як сміттєзвалища пожирають українські чорноземи, отруюють повітря та воду. До речі, площі сміттєзвалищ в Україні займають більшу територію, ніж площа об’єктів природного заповідного фонду. За інформацією фахівців, сміття вже захопило 7% території нашої держави, а площа об’єктів природного заповідного фонду складає близько 6,7%. Тож є над чим замислитись.

Вважаю, що питання протидії несанкціонованим звалищам має стати окремим пунктом Комплексної програми охорони навколишнього природного середовища Харківської області на 2021-2027 роки та заходів до неї».