Харківська ТЕЦ-5 підготувала потужності для роботи енергосистеми України в  ізольованому режимі

Харківська ТЕЦ-5 підготувала свої потужності для роботи Об’єднаної енергосистеми України в ізольованому режимі та подальшого долучення до європейської мережі.

В останній декаді лютого Об’єднана енергосистема України (ОЕС) кілька днів працюватиме в ізольованому режимі – відокремлено від Росії та Білорусі.

Проходження цього тесту – один з важливих етапів інтеграції ОЕС України до ENTSO-E, тобто до європейської мережі операторів системи передачі електроенергії, що об’єднує 43 операторів у 36 країнах Європи. По суті це означає можливість об’єднання з енергосистемою континентальної Європи.

ПрАТ «Харківська ТЕЦ-5», яка є однією з найкрупніших теплоцентралей України, теж готується до діяльності вітчизняної енергосистеми в ізольованому режимі.

За словами голови правління Харківської ТЕЦ-5 Олександра Мінковича, оператор системи передачі НЕК «Укренерго» до усіх учасників випробувань щодо функціонування в ізольованому режимі висуває певні вимоги:

«Відповідно до умов цього тесту, на ТЕЦ-5 мають бути в роботі два енергоблоки – першої та другої черги. А також на нашому підприємстві задіюватимуться додаткові послуги з регулювання частоти та активної потужності в об’єднаній енергосистемі України».

Як розповів Олександр Мінкович, зважаючи на включення усіх 15 атомних енергоблоків, що в Україні днями відбулося уперше, вкрай важливими для ОЕС є саме додаткові послуги. Вони забезпечують резерви підтримки частоти (РПЧ) та резерви відновлення частоти (РВЧ) і дають змогу усій енергосистемі гнучко балансувати.

До слова, зазначені додаткові послуги пропонує достатньо вузьке коло учасників вітчизняного енергоринку. РПЧ забезпечують Харківська ТЕЦ-5, Курахівська, Луганська і Запорізька ТЕС, а також один блок Запорізької АЕС. А резерви відновлення частоти доступні завдяки Харківській ТЕЦ-5, Курахівській і Запорізькій ТЕС, а також кільком ГЕС, що входять до компанії Укргідроенерго.

«Шлях до роботи в ізольованому енергорежимі був доволі тривалим, а підготовка копіткою. Харківська ТЕЦ-5 зі свого боку налаштувала обладнання і має достатньо палива. Проходження цього іспиту усією ОЕС України узимку означатиме перехід до наступного етапу – літнього тесту в ізольованому форматі, а у 2023 році – до повної інтеграції з ENTSO-E», – говорить голова правління ПрАТ «Харківська ТЕЦ-5» Олександр Мінкович.

Нагадаємо.