Не завжди той, хто кричить голосніше, є маркером правди. Пропонуємо невеличкий екскурс в історію питання щодо приміщень, розташованих за адресою: м. Харків, вул. Сумська, 25
І. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 року №311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)» рішенням обласної Ради народних депутатів від 12.03.1992 року № 68 «Про розмежування комунальної власності між адміністративно-територіальними одиницями Харківської області» було затверджено перелік майна, що мало знаходитися у комунальній власності обласної Ради народних депутатів. Згідно із даним переліком Академічний театр опери та балету ім. Лисенка залишився в обласній комунальній власності. Повноваження щодо управління майном підприємства здійснювала Харківська обласна рада.
ІІ. Указом Президента України від 23 лютого 2010 року № 218/2010, враховуючи вагомий внесок обласного комунального підприємства Харківський академічний театр опери та балету ім. М.В. Лисенка у справу національного духовного відродження та з метою підтримки розвитку українського музичного мистецтва, Харківському академічному театру опери та балету ім. М.В. Лисенка було надано статус національного.
З метою отримання заробітної плати відповідно до статусу національного, керівництво обласного комунального підприємства Харківський академічний театр опери та балету ім. М.В. Лисенка ініціювало перед Міністерством культури України питання щодо внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2006 року № 413 (зі змінами), а саме включення підприємства до переліку національних закладів культури. Колектив підтримав й депутатський корпус Харківської обласної ради, ухваливши у грудні 2010 року відповідне рішення.
ІІІ. На підставі звернення керівництва Обласного комунального підприємства Харківський державний академічний театр опери та балету ім. М.В. Лисенка за погодженням управління культури і туризму Харківської облдержадміністрації площі, які не були задіяні у господарській діяльності підприємства, були передані на баланс інших комунальних підприємств.
Примітка: на сьогодні дані приміщення обліковуються на балансах таких суб’єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, як ОКЗ Харківський академічний театр музичної комедії, КЗ “Обласний організаційно-методичний театрально-концертний центр”, КП ХОР “Великий Слобожанський ансамбль пісні і танцю”, КП “Регіональний інформаційний центр” і використовуються для виконання їх статутних завдань по наданню культурних послуг населенню, для розвитку видовищних видів мистецтва, формування та задоволення потреб населення в театрально-концертному мистецтві, співробітництва з суб’єктами культурної діяльності незалежно від відомчого підпорядкування та форми власності.
IV. Витримуючи процедуру, відповідно до Закону України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності» Кабінет Міністрів України розпорядженням від 18 червня 2012 року № 493-р «Про погодження передачі цілісного майнового комплексу Харківського національного академічного театру опери та балету імені М.В. Лисенка у державну власність» погодився з пропозицією Харківської обласної ради та надав попередню згоду щодо передачі Харківського національного академічного театру опери та балету імені М.В. Лисенка у державну власність.
Харківська обласна рада, як власник даного комунального підприємства, 20 вересня 2012 року прийняла рішення № 533-VI «Про спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області». Згідно із п.6 додатку до цього рішення Обласне комунальне підприємство Харківський державний академічний театр опери та балету імені М.В. Лисенка, а саме цілісний майновий комплекс, що обліковувався на балансі підприємства, передавався зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області у державну власність.
V. Враховуючи рішення Харківської обласної ради наказом Міністерства культури України від 21.09.2012 року № 1015 «Про створення комісії по передачі цілісного майнового комплексу Харківського національного академічного театру опери та балету імені М.В. Лисенка у державну власність» (зі змінами, внесеними наказом від 28.09.2012 № 1069 «Про внесення змін до складу комісії по передачі цілісного майнового комплексу Харківського національного академічного театру опери та балету імені М.В. Лисенка у державну власність») було створено комісію з приймання-передачі цілісного майнового комплексу Харківського національного академічного театру опери та балету імені М.В. Лисенка у державну власність.
До складу даної комісії увійшли: 10 представників від Міністерства культури України (голова комісії – Заступник Міністра-керівник апарату), 4 представники від Харківського національного академічного театру опери та балету імені М.В. Лисенка, 2 представники від Харківської обласної державної адміністрації та 2 представники від Харківської обласної ради.
Наказом Міністерства культури України від 19.10.2012 року № 1169 затверджено акт приймання-передачі цілісного майнового комплексу Обласного комунального підприємства Харківського державного академічного театру опери та балету ім. М.В. Лисенка зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області у державну власність, до сфери управління Міністерства культури України.
VІ. У подальшому, 26.12.2012 року на підставі розпорядження Харківського міського голови від 20.12.2012 року № 5869 було оформлено Свідоцтво про право власності на нерухоме майно на нежитлову будівлю, літ. «А-7», за адресою: м. Харків, вул. Сумська, 25, загальною площею 52018,4 кв.м (за винятком нежитлових приміщень: 1-го поверху площею 9372,04 кв.м, 2-го поверху площею 3247,7 кв.м, 3-го поверху площею 729,5 кв.м, загальною площею 13349,25 кв.м), власник: Держава Україна в особі Міністерства культури України, правовий режим майна: право господарського відання, Державне підприємство «Харківський академічний театр опери та балету імені М.В. Лисенка».
P.S. Тож плітки про нібито сплановані дії з боку Харківської обласної ради та підкилимну боротьбу за приміщення ХНАТОБу є намаганням декого під час виборчої компанії поправити свою електоральну підтримку шляхом брехні та цинічних провокацій. Переконані, що досягнення результату можливе лише у разі поваги один до одного та конструктивного діалогу. Й першим кроком до цього може стати так само публічне вибачення перед депутатським корпусом за брудні та неправомірні звинувачення.
Джерело: http://oblrada.kharkov.ua