Президент Української асоціації районних та обласних рад, голова Харківської обласної ради Сергій Чернов взяв участь у прямому ефірі Громадського радіо.
Говорили про результати круглого столу, що проходив у Києві за участю національних асоціацій самоврядування, й був присвячений змінам до Конституції України (у частині децентралізації).
Сергій Чернов розповів про те, які саме зміни до Конституції пропонує Українська асоціація районних та обласних рад, зокрема, ними «визначено, що в Україні діє трирівнева система місцевого самоврядування – муніципалітет-округ-область.
На кожному з рівнів місцеві ради утворюють власні виконавчі органи, а їхніми очільниками стають голови відповідних рад. Строк повноважень органів місцевого самоврядування обраних на чергових виборах – становить п’ять років.
Адміністративний нагляд за діяльністю органів місцевого самоврядування, а також центральної влади на місцях здійснюють префекти. У разі необхідності, більшість актів префекта можуть бути скасовані або у судовому порядку, або Президентом, або Кабміном».
Система «муніципалітет-округ-область», на переконання Сергія Чернова – оптимальна трирівнева модель. Без вторинної гілки влади, якою зараз є район, а у перспективі буде округ, прискориться спустошення сіл. Бо громади в масштабах цілої держави поки неспроможні взяти на себе такий обсяг повноважень, зазначає президент УАРОР:
«Тим, хто сьогодні вважає, що не потрібні райони, я хочу сказати, що цей рівень потрібен хоча б на перехідний період. Але його не треба малювати у Києві циркулем для Львівщини, Харківщини чи Донеччини, це повинно відбуватися за участю регіонів, слід проводити відкриті консультації, і це повинно бути відображено у відповідних законодавчих актах, а не навпаки.
Там, де райони не потрібні, повинен бути механізм, щоб не було дублювання повноважень, особливо там, де ОТГ на 100% поглинули території районів. І там районні ради і адміністрації кричать – зробіть з нами щось, бо ми дублюємо повноваження. Тут – безумовно, і проти цього ніхто не виступає.
Але там, де в районах створені маленькі громади, і в більшості вони неспроможні, треба не поспішати. Коли ми покриємо всю територію України спроможними громадами, ми зможемо сказати, чи потрібен цей субрегіональний рівень, чи ні. А поки на території України величезна кількість необ’єднаних громад і велика кількість об’єднаних, але неспроможних громад, то на цих територіях повинні надаватися всі послуги, які надаються і зараз».
Нагадаємо.