Сергій Чернов: Спроможність громад – це готовність виконувати всі зобов’язання, покладені в основу децентралізації

Ключовим завданням в процесі децентралізації було формування спроможних громад.

З 1 січня велике значення має, на скільки ефективно працюватимуть громади у режимі прямих міжбюджетних відносин.

«Спроможність громад можна визначати, виходячи з їхньої можливості виконувати всі зобов’язання, покладені в основу децентралізації», – вважає депутат Харківської обласної ради Сергій Чернов.

«Йдеться про забезпечення своїх мешканців якісними послугами у всіх галузях. За цим критерієм понад 30% новостворених громад у країні на сьогодні неспроможні, тому що під час передачі повноважень не були враховані їхні можливості.

Проблеми, які не можливо розв’язати за рахунок коштів бюджетів ОТГ, міг би взяти на себе субрегіональний (районний) рівень, особливо в сільській місцевості, але він так само позбавлений фінансових ресурсів. На жаль, у цьому питанні не врахували досвід сусідньої Польщі, яка емпіричним шляхом переконалася в необхідності існування субрегіонального рівня, наділеного можливостями і повноваженнями. Більшість можновладців, на жаль, цю проблему ігнорують».

Враховуючи ситуацію треба шукати шляхи виходу з бюджетного колапсу, що виник у більшості районних рад.

«Сьогодні в Бюджетному кодексі не передбачені ресурси на виконання законних повноважень районних рад. Парадокс: конституційний орган є, а ресурсу на його роботу немає.

У Харківській області – 332 депутати райрад. Вони йшли на вибори, щоб змінити якість життя людей, але позбавлені можливості реалізувати свої повноваження. Бюджети більшості райрад мізерні.

Виходом із ситуації може стати внесення змін до Бюджетного кодексу, які передбачатимуть реальні джерела наповнення бюджетів районних рад. І треба розуміти, що укрупнені райони (у середньому з населенням понад 150 тис. осіб) – це великі адміністративно-територіальні одиниці. Керувати ними мають, як органи державної влади (РДА), так і місцевого самоврядування (райради). Це і безпека, і порядок, і надання послуг, властивих тільки районному рівню. Це і баланс виконавчої та представницької влади, і контроль за ухваленням та реалізацією рішень з боку депутатів», прокоментував Сергій Чернов виданню «Успішна Харківщина».

Нагадаємо.