Депутат Харківської обласної ради Сергій Чернов прокоментував підсумки участі у Методологічному семінарі “Позашкільна освіта”.
“Нещодавно мав діалог з освітянами щодо якості надання позашкільної освіти.
Робота закладів позашкільної освіти – один з елементів реформи децентралізації до якого прикута увага громадськості, адже тепер система працюватиме у нових умовах.
З 1 січня 2021 року почався черговий етап в реформі, який супроводжується змінами адміністративно- територіального устрою і реалізацією Закону про передачу майна з субрегіонального на базовий рівень.
Дуже сподіваюсь, що ті права на отримання позашкільної освіти, які сьогодні передбачені в Конституції України, в Законі України про місцеве самоврядування, в Законі України про освіту – будуть реалізовані в повному обсязі у нових власників.
Хочу знову нагадати про необхідність підтримки всіх закладів позашкільної освіти, особливо в цей перехідний період. Бо сьогодні є громади різні за розмірами населення, за територіями і за можливостями. Окремі громади, такі, як Харків, Київ, Запоріжжя та інші великі міста – вони спроможні. Є маленькі громади, особливо в сільській місцевості, які мають абсолютно однакові повноваження, але не мають відповідного обсягу фінансування і кадрового забезпечення для того, щоб надати якісну послугу в дошкільних закладах.
Вважаю, сьогодні нам треба моніторити не відсотки в передачі майна, а як раз збереження якості послуг, що надаються населенню в різних куточках країни. Якщо на місцях це стає проблемою – треба говорити і швидко знаходити варіанти рішення.
За останніми даними в Україні державною позашкільною освітою охоплено понад 41% дітей. Можливості громад в цій сфері мають бути стабільними і перспективними.
Рано чи пізно виникне ситуація, коли умови утримання дітей будуть сильно відрізнятись. Спроможні громади фінансуватимуть «своїх» дітей краще, ніж ті, які вже сьогодні мають значно скромніші можливості.
Зараз перед «позашкільниками» в контексті децентралізації постає низка викликів і питань. Зокрема багато говорять про закриття гуртків, секцій, спортивних закладів. І це правда, адже в нинішніх реаліях вони не утримаються на плаву.
Моя думка – потрібні доповнення до чинного законодавства щодо недопущення скорочення мережі позашкільних навчальних закладів з обов’язковим фінансуванням. Також у цьому процесі і представники галузі позашкільної освіти не повинні стояти осторонь.
Головна мета реформи децентралізації – це покращення надання і підвищення якості послуг в різних галузях життєдіяльності, а тим більше у випадках, коли мова йде про наших дітей”.
Нагадаємо.