Останні новини

Сергій Чернов: Щоб зберегти персонал, Харківщина домоглася створення єдиного медичного простору

Регіональна медична стратегія, наголошує Сергій Чернов, спрямована на диференційоване зміцнення первинної, вторинної, третинної (високоспеціалізованої) та екстреної медичної допомоги.

Право на отримання будь-якої допомоги у разі потреби повинні мати всі без винятку громадяни.

Паралельно провадиться системна, навіть концептуальна робота з реорганізації фінансування системи охорони здоров’я та боротьба з трьома ключовими проблемами, що мають загальноукраїнський характер.

Перша проблема – катастрофічна фінансова незахищеність пацієнтів, друга – низька якість та ефективність надання послуг, третя – неефективне витрачання бюджетних коштів, що пов’язане передусім з їх витрачанням не за принципом «гроші ходять за пацієнтом», а за принципом «гроші ходять за інфраструктурою».

«Ці три глобальні, але цілком конкретні проблеми мають свій механізм розв’язання, – говорить голова Сергій Чернов. – Так, люди, які захворіли й опинилися у скрутній ситуації, звернувшись до обласної ради, отримують матеріальну допомогу. З 2016 року на підтримку жителів регіону адресно було спрямовано майже чверть мільярда гривень.

Ключ до підвищення якості й ефективності медичних послуг, на мою думку, в поступовому, але невпинному оновленні інфраструктури, у забезпеченні лабораторним і діагностичним обладнанням, без якого, слід визнати, медицина безсила. Мрію, щоб сільську амбулаторію, в якій би глибинці вона не знаходилася, не можна було відрізнити від престижної лікувальної установи мегаполісу. Звісно, є в області такі приклади, але, на жаль, це швидше виняток, ніж правило.

Вагомі перетворення здійснено у медицині сільських територій завдяки реалізації на теренах Харківщини проєкту «Ефективна первинна медицина в громаді». Цей крупний європейський грант, який  Харківська обласна рада, єдина серед облрад України, реалізує на території регіону у 2018-2020 роках».

Третя проблема, за словами голови облради, лежить у національній площині й потребує докорінних трансформацій:

«Аби зберегти медичний персонал й уникнути шокового скорочення мережі, Харківщина домоглася створення єдиного медичного простору, що в цілому дозволило уникнути зменшення фінансування галузі.

Далі – більше. На початку 2020-го сесія обласної ради спрямувала близько 600 мільйонів гривень на підтримку обласних комунальних закладів охорони здоров’я, щоб на перехідному етапі медичної реформи не втратити вузькоспеціалізовану допомогу, яка надається установами туберкульозного, психоневрологічного, дерматологічного профілю».

У подальшому, зазначає Сергій Чернов, саме на базі обласних комунальних медичних підприємств слід вибудовувати фундамент якісної й конкурентоспроможної медицини.

Водночас, резерви обласного бюджету мають передбачати лікування тих людей, матеріальне становище яких не дозволяє здійснити вартісне обстеження, оперативне втручання чи терапію. Тобто, підхід до пацієнтів має бути диференційованим, але допомога – однаково бездоганна для усіх.

«Доки ми не здолаємо бідність, як принизливе, але неспростовне соціальне явище в Україні, позбавляти найбільш незахищених і вразливих співвітчизників можливості отримання медичних послуг – просто не гуманно», – наголошує очільник Харківської обласної ради Сергій Чернов.

Нагадаємо.