Сергій Чернов: Питання комунальних боргів – це наслідок трьох складових: росту тарифів, можливостей населення та соціальної підтримки

Депутат Харківської обласної ради Сергій Чернов на своїй сторінці в Фейсбук проаналізував ситуацію з ростом комунальних боргів у населення Харківщини та закликав до обговорення ситуації.

«На Харківщині щомісяця ростуть комунальні борги. Як свідчать відкриті дані Головного управління статистики, у лютому сукупна заборгованість становила 1971,7 млн.грн, а вже у березні зросла до 2179,9 млн.грн.

Якщо прослідкувати динаміку останніх десяти років, проблема комунальних боргів набула катастрофічних масштабів. Найбільш негативна ситуація спостерігається по заборгованості за спожитий газ та гарячу воду.

Масштаби заборгованості зрозуміло тягнуть за собою недостатню якість послуг у сфері газо- і водопостачання, адже фінансових можливостей на приведення комунальної інфраструктури до ладу теж не вистачає.

Наразі єдиним дієвим механізмом в цій ситуації є тільки програма реструктуризації боргів, проте сьогодні зрозуміло, що вона малоефективна.

Для порівняння: у лютому постачальниками житлово-комунальних послуг з населенням було укладено 177 договорів, у березні таких договорів склали вже 221.

В нинішній ситуації, погіршеній ще й коронакризою, борги продовжують наростати, як снігова куля. Потрібен новий алгоритм дій щодо вирішення цієї проблеми.

Зокрема «реструктуризацію» важливо зробити більш гнучкою, можливо включити механізм «списання» певного відсотку боргу у разі швидкого погашення або інші варіанти заохочень.

Думаю, що важливо окремо вивчати той сегмент населення, який не здатний сплачувати тарифи. Проаналізувати, що відбувається в субсидійній політиці і чому вона не достатньо ефективна у проблемі боржників.

Адже питання комунальних боргів – це наслідок трьох складових: росту тарифів, можливостей населення та соціальної підтримки. Дієвих ініціатив щодо вдосконалення єдиного інструменту скорочення боргів поки немає.

Не можу сказати, що я великий фахівець в цій галузі і можу робити висновки з даних, які оприлюднюються у відкритих джерелах. Але ця проблема мене хвилює, і як громадянина, і як політика. І вже зрозуміло, що метод покарань – це не той вихід із ситуації, який треба брати за основний. Для обговорення…»,написав Сергій Чернов.

Нагадаємо.