Результатом реформи децентралізації має бути нова модель місцевого самоврядування

Чергові місцеві вибори 2020 року мають відбутися на новій правовій та територіальній основі – Резолюція семінару-наради представників органів місцевого самоврядування.

25 вересня учасники Всеукраїнської щорічної наради-семінару для представників органів місцевого самоврядування схвалили Резолюцію, де визначили засади, необхідні для функціонування місцевого самоврядування відповідно до Європейської хартії.

Також був запропонований комплекс заходів для проведення чергових місцевих виборів на новій правовій та територіальній основі.

Президент Української асоціації районних та обласних рад Сергій Чернов зазначив, що в результатом реформи децентралізації в Україні має бути нова трирівнева модель місцевого самоврядування, яка відповідатиме принципам Європейської хартії місцевого  самоврядування.

«Кожний рівень такої моделі має бути спроможним, зі своїми повноваженнями та ресурсами для їх виконання. А саме: базовий рівень – громада, субрегіональний – районна рада та виконавчий комітет, регіональний – обласна рада та виконавчий комітет. Безумовно, держава має контролювати їх діяльність з точки зору законності прийняття рішень. Для чого вводиться інститут префекта. Але формування такої моделі вимагає внесення  змін до Конституції», – наголосив Сергій Чернов.

У Резолюції вирішено звернутися до Президента та Уряду внести зміни до Конституції України в частині децентралізації, необхідних для впровадження нових засад функціонування місцевого самоврядування відповідно до Європейської хартії.

Йдеться про наступне:

  • розмежування повноважень між органами місцевого самоврядування різних рівнів, а також самоврядування та виконавчої влади;
  • закріпити  формат адміністративно-територіального устрою громада-район-область;
  • вилучити з конституційного регулювання місцеві державні адміністрації та запровадити інститут префекта;
  • затвердити виконавчі органи при районних та обласних радах;
  • забезпечити належні ресурси для функціонування самоврядування.

Крім того, в Резолюції зазначено, що «чергові місцеві вибори мають відбутися на реформованій правовій та територіальній основі у 2020 році.

Нагадаємо.