Низка проблем може виникнути під час місцевих виборів в умовах нового районування

У радіопроєкті «Де це?» на Громадському радіо Микола Тітов, перший віце-президент Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області, говорив про проблеми і ризики майбутніх виборів.

17 липня Верховна Рада проголосувала за постанову про ліквідацію і укрупнення районів в Україні. Тепер замість 490 їх буде 136. У Харківській області існувало 27 районів, після укрупнення районів їх залишиться сім.

«У нас в області ряд громад утворені в межах районів, по формату один район – одна громада, і таких 15 ОТГ. І це ті райони, які сьогодні ще діють. Коли ж райони стануть укрупненими, то в них будуть входити по декілька ОТГ».

На питання, наскільки процес зміни меж районів впливає на процес підготовки до виборів, Микола Тітов відповів наступне: «Я б поділив виборчий процес на дві умовні частини. Перша частина – це вибори до ОТГ.

Це, як правило, мажоритарна система в громадах до 10 тисяч виборців. Проте вибори у районах – це інша практика. На жаль, я зараз чую вже від декількох народних депутатів чи експертів асоціацій про те, що виборів до районних рад може взагалі не бути. Не будемо називати відомого експерта, звати його Юрій Іванович (Ганущак – ред.) Про це навіть не можна говорити, адже це правова аксіома. Якщо в Конституції зазначені районі ради і визначені їх основні повноваження, то як можуть не відбутися вибори до районних рад?

Єдине, що вибори проводяться у громадах, які вже були утворені, там їх приблизно 44%. І їх призначила вже Верховна Рада на 25 жовтня. Проте, згідно із законодавством, перші вибори у громадах і районах мають співпасти з черговими виборами, а перші вибори проводяться у тих, хто тільки створений. Так от, понад 50% ОТГ утворені у так званому адміністративному порядку за постановою Кабінету Міністрів. А нові райони утворені за постановою Верховної Ради. І, оскільки, це зовсім нові території, в них проводяться перші вибори, які оголошуються ЦВК. Проте, на жаль, поки така постанова відсутня. І це викликає певну тривогу, оскільки є календарні терміни проведення виборчого процессу.

Часу фактично немає, і я сподіваюся, що найближчими днями ми побачимо цю постанову. Наголошую — перші вибори у новоутворених ОТГ і перші вибори у новоутворених районних радах мають відбутися також 25 жовтня. Чекаємо на постанову ЦВК».

Повну версію розмови можна прослухати за посиланням.

Нагадаємо.