Останні новини

В Україні готуються до місцевих виборів

Верховна Рада України найближчим часом затвердить зміни до Виборчого кодексу, який діятиме на місцевих виборах восени 2020 року.

Ці вибори пройдуть вже на новій адміністративно-територіальній основі.

Адміністративно-територіальна та виборча реформи відбуваються паралельно одна з одною  і завершаться за  короткий строк до початку виборчого процесу. З технічного боку, в цих умовах до Кодексу потрібно внести принаймні найважливіші з майже 4000 поправок, які дозволять організувати виборчий процес в у новостворених  громадах та  районах за новою виборчою системою.

Крім того, ці вибори на наступні 5 років визначать, як і ким будуть представлені інтереси виборців у місцевих радах. Тому необхідно подбати про присутність та пропорційне представництво інтересів територіальних громад у районних та обласних радах, враховуючи те, що частина третя статті 140 Конституції України передбачає, що «органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради».

Реалізація цієї норми потребує надання територіальним громадам права  мати свого представника у відповідній районній чи обласні раді. Крім того, задля дотримання принципу рівного виборчого права, кількість мандатів у таких радах від великих міст, з одного боку, та невеликих сільських громад, з іншого, мають бути збалансованими.

Ці принципи здаються базовими, але на практиці в Україні існує гостра проблема дисбалансу представництва громад, що негативно впливає на функціонування органів місцевого самоврядування.

Нагадаємо.