Сергій Чернов: Все більше громад Харківщини беруть участь у проєктах обласної ради

Голова Харківської обласної ради Сергій Чернов розповів про успішні ініціативи та проєкти, що реалізувалися протягом 2019 року в регіоні.

Підбиваючи  підсумки року, хотів би звернути увагу на низку проєктів, які реалізує Харківська обласна рада разом із нашими партнерами.

По-перше, такі проєкти сприяють розвитку громад, відповідаючи на актуальні виклики сьогодення та найближчого майбутнього в контексті поточних реформ та новацій у законодавстві, а по-друге, Харківщина здебільшого виступила піонером, апробуючи нові форми роботи, які досі не застосовувалися в Україні. Тобто наш досвід буде цікавий іншим регіонам.

Почато реалізацію проєкту «Ефективна первинна медицина в громаді» в рамках програми ЄС «Підтримка громадянського суспільства, місцевих влад та прав людини в Україні». У громадах проведено велику роботу з підвищення якості первинної медико-санітарної допомоги. Організовано навчальні заходи, у тому числі за участі іноземних експертів, як для сімейних лікарів, так і для керівництва громад, які працюватимуть у новій системі координат. Серед важливих заходів проєкту можна згадати ярмарки здоров’я або просвітницьку кампанію про роботу первинної ланки в умовах медичної реформи та інші. Проєкт триватиме наступного року.

Знаковою не тільки для регіону, а для всієї України стала реалізація у 2019 році Програми місцевого системного розвитку в рамках співпраці з проєктом USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку».

Метою програми були такі актуальні питання, як посилення спроможності об’єднаних територіальних громад щодо управління земельними ресурсами та залучення інвестицій.  Землевпорядники об’єднаних територіальних громад вчилися управляти землями та іншими ресурсами, створюючи відповідні бази даних, а також вивчаючи новації земельного законодавства.

Стратегічним напрямком роботи обласної ради впродовж останніх років є підвищення енергоефективності. Як територіальний координатор європейської ініціативи «Угода Мерів» Харківська обласна рада супроводжує відповідні заходи для вісімнадцяти громад-підписантів, що взяли на себе зобов’язання із підвищення енергоефективності.

Згідно з обласною програмою розвитку місцевого самоврядування у співробітництві з Харківським національним університетом міського господарства ім.Бекетова проведено навчання по курсу «Енергетичний менеджмент» для громад-підписантів. Громади області взяли участь у низці заходів, як-то Європейський тиждень сталої енергії в Україні, Форум енергоефективного партнерства та інших.

Впровадження заходів з підвищення енергоефективності будівель поставлено за мету при реалізації, за фінансової підтримки Європейського Союзу, дворічного проєкту  «Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень» (HOUSES). Проєкт сприяє створенню нових ОСББ, підвищенню потенціалу існуючих. Учасники отримують змогу готувати власні проєкти з підвищення енергоефективності та подати заявку на фінансування до Фонду енергоефективності України. Всього участь у заходах взяли більше 1200 осіб, а в області за 2019 рік з’явилося 40 нових ОСББ.

Сам проєкт HOUSES є частиною програми термомодернізації багатоквартирних будинків «ЕНЕРГОДІМ»,  яка спрямована на часткову компенсацію, через Фонд енергоефективності, заходів з енергоефективності для ОСББ. У цьому контексті обласна рада провела широку інформаційну кампанію стосовно програми Фонду енергоефективності з метою згуртування громад для  залучення їх до проєктів Фонду. В результаті 18 громад області підписали Меморандум співробітництва з Фондом енергоефективності.

Оригінальною ініціативою Харківщини став проєкт «Азимут культурного розвитку», що виконувався за підтримки обласної ради Харківським історичним музеєм ім. Сумцова. За мету поставлено переосмислити місію музеїв у житті громад, знайти сучасні форми діяльності, щоб створити власний бренд і розробити унікальну стратегію розвитку, стимулювати розвиток туристичного потенціалу громад. «Азимут» став переможцем конкурсу Українського культурного фонду за програмою «Навчання. Обміни. Резиденції. Дебюти».

Важливі системні кроки були зроблені Харківською обласною радою для організації співробітництва громад. До співробітництва долучилися понад 110 місцевих рад за участі більше 420 населених пунктів. По частині проєктів співробітництва громад отримано співфінансування як із переможцями обласного конкурсу мініпроєктів розвитку територіальних громад «Разом в майбутнє».

Всього ж цього року для участі в конкурсі «Разом в майбутнє» від територіальних громад області надійшло більше 600 мініпроєктів на загальну суму майже 160 млн гривень. За результатами конкурсу реалізовано 303 мініпроєктів на загальну суму 80,1 млн гривень, в тому числі за рахунок співфінансування з обласного бюджету 39,2 млн гривень. Переважна більшість проєктів були соціального спрямування, а також – щодо благоустрою та збереження культурної спадщини.

Впровадження конкурсу доводить ефективність проєктного способу вирішення питань розвитку громад шляхом спільного фінансування та активного залучення громадськості.

І це тільки маленька частка з того, що було зроблено Харківською обласною радою у 2019 році, але, на мій погляд, вона добре характеризує активну та різносторонню діяльність вищого представницького органу регіону.

Як оптиміст від наступного року я очікую прискорення реформи місцевого самоврядування, яка створить нові можливості для територіального та регіонального розвитку та сприятливі умови для реалізації інноваційних проєктів!

Нагадаємо.