По давніх рукописах та першодруках можна вивчати історію, культуру, літературу України і навіть географію світу. А ще зазирнути у тайну століть. Зануритися у той час та відчути його відлуння у сьогоднішньому дні.
У Харкові зберігаються безцінні раритети національного та світового значення. Раритети в одному примірнику. Так званий “Харківський екземпляр”.
Найкраще про справжні українські реліквії знає завідувач відділу колекцій рідкісних видань та рукописів Харківської державної наукової бібліотеки ім. В.Г.Короленка доктор філологічних наук Ігор Лосієвський.
Ви колекціонер часу. Скарбник унікальних духовних та історичних раритетів. Який найстаріший рукопис зберігається у Вашому відділі?
Найстаріший кириличний рукопис у формі книги, що зберігається у Харківській науковій бібліотеці, – це «Службова мінея на грудень місяць», датована 1390 роком. Це опис святих православної церкви, що народилися у грудні.
Рукопис складений монахами на пергаментних аркушах чорнилами, що виготовлені з бузини. Такі чорнила практично «безсмертні». Завдяки їм рукопис дійшов до нашого часу. На виставках ми демонструємо його копію – у рамці і під склом. А сам рукопис зберігається у сховищі. Ми відзняли його на плівку і розглянути його можна лише за допомогою спеціального пристрою. А найдавніше друковане видання – Нюрнберзька біблія 1475 року. Цікавими є також списки творів псевдо-Діонісія Ареопагіта 1470-1490 років.
Але це далеко не усі раритети?
Не менш значущим раритетом є «Аргонавтика» Аполлонія Родоського, видана у Флоренції 1496 року. Це перша в історії друкована книжка, у якій зафіксована відома історична епопея. Поема, що розповідає про плавання аргонавтів за золотим руном до Колхіди, а також про те, як дочка царя чарівна Медея закохується в аргонавта Ясона. Це першодрук. До цього були лише рукописи. Це унікум! Такого видання більше немає в жодній бібліотеці України. Це так званий «Харківський екземпляр». Він зберігається лише у Харкові! І лише в одному примірнику!
Видання отримало статус рідкісного ще на початку 19 століття. Сторінки видання виготовлені не з целюлози, а з ганчіркової тканини. Це природні, чисті матеріали, ще без домішок хімії, тому збереглися навіть через 500 років.
Не так давно ми виставляли на виставці «Історію Пелопоннеської війни» Фукідіда – один з найбільш відомих творів грецької прози. Книжка видана у Віттенберзі 1561 року. Це беззаперечний раритет.
Але ще більшої унікальності йому надають нотатки, зроблені на сторінках цього видання Мелетієм Смотрицьким грецькою мовою. В такий спосіб видатний вчений, мовознавець вивчав грецьку мову.
Це саме той Мелетій Смотрицький, що є пробатьком сучасної української мови? Той самий, що встановив частини мови, визначив дієслово, створив відмінки, започаткував відмінювання прикметників та числівників? А ще ввів у граматику правила перенесення, розділові знаки та велику літеру?
Так, той самий Мелетій Смотрицький. Цього року відзначається важлива для мовознавців пам’ятна дата – 400 років від часу, коли побачила світ «Граматика» Мелетія Смотрицького. Він народився у містечку Смотрич, що на Поділлі, у нинішній Хмельницькій області. Є одним з основоположників української мови. У нас зберігається його «Граматика», видана 1619 року, яка є вершиною його наукової діяльності. Чимало правил сучасної української мови родом з цієї «Граматики». Цікаві факти біографії. Його батько – отець Герасим Смотрицький був ректором Острозької школи, а також тонким знавцем церковнослов’янської мови та соратником Івана Федорова у виданні «Острозької» Біблії. Цей примірник також зберігається у нашій бібліотеці.
З бібліотеки Мелетія Смотрицького у нас зберігається ще одне унікальне видання «Лексікон грецько-латинський», виданий у Базелі 1584 року.
Розкажіть про унікальну колекцію старих українських Євангеліє.
Це рукописи 16-18 століть. Гордість колекції – «Острозькая Біблія» 1581 року, видана, як я вже казав, першодрукарем Іваном Федоровим, а також ще вісім книг, надрукованих у 16 столітті ще за життя Івана Федорова у його типографіях. Зокрема, Львівський Апостол 1574 року. Є видання Євангеліє 1540 року, надруковане на Волині. Це шедевр українського книжкового мистецтва. Усі малюнки, що розпочинають кожну сторінку, зберегли яскравість фарб та кольорів. А ще окремі речення тексту набрані шрифтом червоного кольору, ніби офсетом. Найдавніше видання – Асеманієве Євангеліє, рукопис 10 століття.
Яке найбільше за розміром видання? І найменше?
Найбільше за розміром «Діяння святого Іоанна Златоуста» – 130 на 140 см. Видання 1913 года потрапило до нашої бібліотеки у мельхіоровій обкладинці після громадянської війни, коли храми та духовні семінарії закривалися, а біблії та псалтирі з тамтешніх бібліотек передавалися до радянських бібліотек. А найменші книжки – Вірші та поеми Адама Міцкевича – 915 сторінок. Розмір 3,2 см на 2,2 см. Збірка побачила світ у Варшаві 1898 року польською мовою. А ще – Біблія Менахема Шольця на 605 сторінок, видана давньоєврейською мовою у 1890-1910 роки. Розмір цього видання ще менший – 3 см на 2 см.
А скільки всього рідкісних відань зберігається у фондах бібліотеки?
Сьогодні у фонді рідкісних видань та рукописів зберігається більш як 74 тисячі пам’яток національного та світового культурного значення. Серед них – перше видання «Трактат про живопис» Леонардо да Вінчі, видане у Парижі 1651 року, а також праця Галілео Галілея «Система космосу», надрукована у Ліоні 1641 року.
Бібліотека володіє унікальним зібранням книжок кирилицею та латинським шрифтом, виданих в Україні у 16-18 століттях. Це понад 740 видань, біля тисячі примірників. Ця колекція нараховує чимало пам’яток друку, що збереглися в одному – «Харківському екземплярі». Кожна така пам’ятка – реліквія світового значення.
Якщо взяти колекцію українського першодруку та стародруки, вона посідає третє місце в Україні. У нас зберігається 15 найунікальніших видань того часу, які є лише у фонді нашої бібліотеки. І більш ніде немає у світі!
Розмовляла: Наталія Меркулова
Нагадаємо.