Про це повідомив голова Харківської обласної ради Сергій Чернов у ході свого візиту до Харківського обласного будинку дитини «Гіппократ».
Завдяки тісній співпраці обласного будинку дитини «Гіппократ» з Німецьким товариством міжнародного співробітництва GIZ вдалося впровадити унікальні методики реабілітації для дітей з інвалідністю, засновані на мультидисциплінарному підході та обов’язковому залученню батьків. На його думку, це унікальний досвід реалізації проекту, аналогів якому в Україні немає.
«Більше того, нами було ідентифіковано та залучено до навчання заклади, що вже розпочали або планують надавати послуги з реабілітації для дітей з особливими потребами у районах Харківської області», – зазначає директор закладу Роман Марабян.
За його словами, раніше у закладі перебували 150 дітей-сиріт та майже всі наразі виховуються у прийомних родинах. У будинку дитини на сьогодні – 15 дітей із важкими патологіями.
«Як і багато інших закладів охорони здоров’я обласного значення, ми стали неприбутковим комунальним підприємством, і це дозволило нам частково змінити нашу структуру. Були відкриті відділення паліативної допомоги дітям, медичної реабілітації, приймально-діагностичне відділення та раннього втручання. Діємо за міжнародними стандартами, у нас працює міждисциплінарна команда медиків та педагогів, які розробляють план допомоги кожній дитині», – розповідає Роман Марабян.
За словами співробітників закладу, найголовніше – це інвестиції в навчання та підвищення кваліфікації фахівців не тільки цього закладу, а й інших реабілітаційних центрів області, які були створені протягом останніх двох років.
Загальний бюджет реалізованих навчальних програм та програм підвищення кваліфікації – близько 1,3 млн грн. Безпосередньо до закладу було передано реабілітаційного обладнання на суму 1 млн 70 тис грн (обладнання для сенсорної кімнати, спеціалізовані тренажери та устатковування, комп’ютерна техніка).
Щодо підготовки фахівців, які будуть готові працювати з особливими дітьми, то навчання проходили мультидисциплінарні команди з семи закладів Харківської області (три – з міста Харкова та по одному з Богодухова, Краснограда, Лозової, Чугуєва). Крім того, до другого етапу програми навчання були включені ще й команди з одного закладу з Сєвєродонецька та одного з Краматорську.
Цей проект, наголошує голова облради, дав можливість не тільки зміцнити лікувальний заклад, але й створити потужний методичний центр.
«У період проведення другого етапу реформи плануємо здійснити аудит всіх спеціалізованих підприємств і служб такого характеру, комунальних, приватних, державних. В області має бути єдине й комплексне бачення підходів їх функціонування. А також розуміння, хто та в якому обсязі вкладатиме кошти, аби цей унікальний проект працював багато років», – говорить Сергій Чернов.
Близько 6 тисяч дітей в області мають вади фізичного здоров’я і близько 30 тисяч потребують лікування психічного здоров’я.
«На сьогодні обласна влада вважає розвиток цього напряму пріоритетним. Фактично маємо цілу мережу реабілітаційних центрів. І наше завдання – покрити всю територію області такими закладами, щоб вони були взаємопов’язаними та обмінювалися кращими практиками. Треба дійти до кожної такої родини, простягнути руку професійної допомоги і працювати разом», – зауважив голова обласної ради.
За задумом організаторів програми, Харківський обласний будинок дитини «Гіпократ» бере на себе 20% пацієнтів з найбільш складними випадками, а інші 80% матимуть можливість отримувати послуги безпосередньо в своїх громадах. При цьому команда Обласного будинку дитини ще й виконує роль методичного центру, консультуючи своїх колег в регіонах.
Нагадаємо.