Сергій Чернов: УАРОР наполягає на подоланні кризи фінансування районних рад 

Президент Української асоціації районних та обласних рад Сергій Чернов прокоментував питання подолання кризи фінансування райрад в інтерв’ю «Громадському радіо».

«Нас часто звинувачують в тому, що ми хочемо якісь додаткові ресурси чи дивіденди. Мова йде про надання послуг громадянам, наближення цих послуг, про те, щоб вони були якісними. Саме для цього у 2014 приймалась концепція і затверджувалася урядом України реформа місцевого самоврядування територіальної організації влади, яка протягом цього періоду реалізується на теренах нашої держави.

Наше завдання — підставити плече. Ми це робимо щоденно всі ці роки. Ми хочемо, щоб ця реформа завершилась успішно, щоб ми були задоволені її результатами.

Сьогодні дуже часто лунають висловлювання, що не потрібен субрегіональний (районний) рівень. Дехто каже, що не потрібні обласні ради, тільки районні. Ми ж розуміємо, що не може така велика країна як наша бути на дворівневій системі управління. Це додає можливості ефективно реалізовувати публічне управління як виконавчої, так і представницької влади. Ми за те, щоб був баланс державної влади й органів місцевого самоврядування на всіх рівнях.

Минуло пів року після того, як були прийняті недолугі рішення, які перебрали податкову базу з субрегіонального рівня. На сьогодні усі районні ради зобов’язали передати  майно в спільну власність територіальних громад до 1 липня 2021 року.

Ми говорили про те, що потрібен перехідний рік, але нас не почули. Тільки за пів року 239 комунальних закладів та підприємств — а це садочки, інтернати, медичні заклади — вже закриті. Ще 14 закладів частково припинили свою роботу, бо відсутній фінансовий ресурс для того, щоб виконати зобов’язання перед працівниками виконавчих апаратів тих районних рад, які ліквідовані. А також для того, щоб районна рада працювала і надавала послуги відповідно до чинної Конституції й закону про місцеве самоврядування.

Наша асоціація толерантна до органів місцевого самоврядування всіх рівнів. Ми сприяли всі ці роки тому, щоб об’єднані територіальні громади були створені й ефективно працювали. Не знаю, чому так багато часу приділяють районним та обласним радам. Краще б сконцентрувались на базовому рівні, там сьогодні багато роботи. Я сподіваюсь, що нас почують. Ми говоримо про державну політику, ефективне завершення реформи й роботу конституційних органів. Я закликаю знайти можливість виділити кошти, щоб виплатити заробітну платню апаратам ліквідованих районних рад, забезпечити роботу невеликим виконавчим апаратам чинних районних рад, дати можливість утримувати приміщення, в яких працюють сьогодні районні ради й районні державні адміністрації.

При формуванні бюджету на наступний рік потрібно передбачити відповідні механізми, щоб якась кількість податків, відповідно до повноважень, залишалась на районному рівні. Це дало б можливість працювати медичним закладам другого рівня, спортивним дитячим школам, школам мистецтв, інтернатам, надавати інші соціальні послуги», – сказав Сергій Чернов в інтерв’ю.

Джерело: «Громадське радіо»

Нагадаємо.