Сергій Чернов: Треба обговорювати антикризовий план, спрямований не на виживання, а для забезпечення гідного життя

З 1990 року у Харківській області зняті з реєстрації понад 70 населенних пунктів. Майже два десятки сіл існує без населення.

В 70-80 селах проживає від одного до десяти людей, в понад 300 селах населення складає від десяти до п’ятдесяти чоловік. Всього на Харківщині понад 45% населених пунктів від загальної кількості мають населення не більше 100 чоловік.

Це дані статистики. І зовсім не складно проаналізувати, яке майбутнє чекає населені пункти, з десятьма мешканцями. Це будуть села – примари. Наше завдання сьогодні створити такі умови на селі, аби люди почали туди повертатись.

За минулий рік на Харківщині зменшилась кількість населення на 18,4 тис людей. Тобто на 100 померлих припадає лише 40 новонароджених. І на жаль ситуація не гальмується, а навпаки постійно набирає обертів.

Подивіться, в світі велика кількість країн, в яких приймають державні програми і стимулюють народонаселення, супроводжують дитину від дня її народження, створюють умови для молодих родин, щоб вони могли займатись бізнесом, отримати доступне житло, піклуються про людей похилого віку та інше.

У нас були регіональні спроби у цьому напрямку, існували окремі програми для пільгового контингенту. Наприклад, вартість житла обходилась людям у 60%, решту сплачували з обласного бюджету. Але ці проєкти були тимчасовими. Вони не системні. Сьогодні повинна бути відпрацьована чітка і довготривала програма.

На жаль існує така тенденція: приходять нові політики, аналізують ситуацію і те, що робили попередники зупиняють або руйнують і починають будувати своє, частіше по тій самій схемі. Все це тільки для того, аби їх імена не асоціювалися з попередньою владою. Такий підхід ніколи не буває ефективним. Тому й успіхи по окремих областях маємо тимчасові.

Ви знаєте, яка сьогодні найбільша інвестиція? – Це кошти, які привезли наші заробітчани з інших держав. За минулий рік понад 12 млрд грн. Десь понад мільярда гривень було відправлено до України. Люди надсилають гроші, щоб їхні родини могли тут проживати!

До речі за економіку сьогодні взагалі мало говорять на вищому рівні. Наприклад у контексті певних програм, і як по них відпрацьовують регіони. На ситуацію сильно вплинула епідемія коронавірусу. Але людям треба жити далі, а країні розвиватись. Думаю давно треба обговорювати антикризовий план, спрямований не на виживання, а для забезпечення гідного життя.

Нагадаємо.