У Харківській області на цей час утворили 23 з 59 об’єднаних територіальних громад.
Зокрема, у цьому році утворено:
- Ізюмську міську ОТГ (шляхом добровільного приєднання Кам’янської сільської ради Ізюмського району до територіальної громади міста обласного значення Ізюм);
- Донецьку селищну ОТГ Балаклійського району (перші вибори призначено на 22 грудня 2019 року);
- Кіндрашівську сільську ОТГ Куп’янського району (перші вибори призначено на 22 грудня 2019 року);
- Курилівську сільську ОТГ Куп’янського району (перші вибори призначено на 22 грудня 2019 року);
- Петропавлівську сільську ОТГ Куп’янського району (перші вибори призначено на 22 грудня 2019 року).
Відповідно до чинної редакції перспективного плану, кількість проектних ОТГ складає 59.
Питання децентралізації вважає наразі одним з ключових голова Харківської обласної ради Сергій Чернов.
«Правові механізми для організації роботи об’єднаних громад уже всі прийнято. Це відбувалося поетапно, і на сьогодні є серія законопроектів та кілька змін до Закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Вони дають можливість створювати ОТГ, приєднуватися до вже створеної громади тим радам, які межують з нею, а також радам, які розташовані за межами районів.
Мій прогноз на майбутнє: коли в Україні завершиться процес створення об’єднаних територіальних громад, то виникне необхідність внесення змін до чинного законодавства в частині об’єднання між уже утвореними ОТГ. Сьогодні ж такого механізму не існує, але необхідність може виникнути, адже ряд областей мають багато малих громад, населення яких не перевищує 3–5 тисяч осіб. Але кращі вітчизняні практики, яких в Україні за три роки з’явилося достатньо, підтверджують ту думку, що ці громади навряд чи можуть бути спроможними. Це можливо тільки в тому разі, якщо на території громади розташовано потужне виробництво, що підтримує її через податки. Але й цей фактор не слід розглядати в розрізі довготривалих перспектив».
Нагадаємо.