Сьогодні 90-ті роковини Голодомору

26 листопада 2022 року – День пам’яті жертв Голодомору в Україні – акту геноциду проти українського народу у 1932-1933 роках.

Це один з найстрашніших злочинів, який не лише забрав життя мільйонів невинних людей, але й лишив глибокий травматичний слід для всього народу.

Голодомор – масовий штучно організований голод, влаштований владою шляхом насильного вилучення продовольчих запасів в селян, яке відбувалося разом з широкими репресіями проти різних верств населення. Голодомор, організований на землях, де здебільшого проживали етнічні українці – тодішня територія УРСР та Кубань – був способом для знищення української ідентичності.

Точну кількість жертв серед українців встановити складно через замовчування і приховування цього злочину радянською та згодом російською владою. Однак є кілька науково визнаних діапазонів оцінки. Згідно з підрахунками, проведеними Інститутом демографії та соціальних досліджень НАН України, в Україні внаслідок Голодомору 1932 – 1933 років загинуло 3,9 млн. Непрямі втрати (дефіцит народжень) унаслідок Голодомору в Україні в 1932 – 1934 роках дорівнюють 600 тис. осіб.

Водночас фахівці з дослідження Голодомору у різних країнах світу оцінюють жертви українців у межах від 2,6 млн до 5,0 млн.

Традиційно в цей день громадяни o 16 годині оголошується загальнонаціональна хвилина мовчання, після чого по всій Україні відбувається акція «Запали свічку», у межах якої всі охочі несуть свічки до пам’ятників жертвам. В акції також можна взяти участь, запаливши свічку на своєму вікні.

Нагадаємо.