Різдвяна ялинка зі скупчення галактик

Щороку агентство NASA показує нове зображення скупчення молодих зірок NGC 2264, яке за формою та кольором нагадує різдвяну ялинку.

Поступово молоді зірки віддаляються одна від одної та змінюють свою нинішню форму. Цей новий вид «скупчення різдвяної ялинки» NGC 2264, опублікований 17 грудня 2024 року, поєднує дані з рентгенівської обсерваторії NASA Chandra та оптичні дані з телескопа астрофотографа Майкла Клоу в Арізоні. Дані Chandra представлені червоним, фіолетовим, синім і білим кольорами, а оптичні дані – зеленим і фіолетовим.

«Різдвяна ялинка» – NGC 2264, розташована приблизно в 2500 світлових роках від Землі, являє собою скупчення молодих зірок віком від одного до п’яти мільйонів років.

Зірки виблискують синіми та білими вогнями, оточені завихреннями газу — «сосновими голками» дерева — із зеленим світлом у видимому спектрі.

Фото: NASA. 2019

Астрономи також знайшли в скупченні «Різдвяної ялинки» – «зірку-монстра», яка утворилася, коли Всесвіту було 3 мільярди років. Зірка отримала назву «Мотра» через її моторошний вигляд. До речі «Мотра» була видимою на знімках космічного телескопа «Хаббл», зроблених дев’ять років тому.

Нагадаємо.