На Харківщині триває сезон цукроваріння з буряку врожаю 2019 року. Скільки цукрових заводів працює цього сезону в області? Скільки цукру виготовлять цього року? Чи не буде дефіциту? І якою буде ціна солодкого піску? Про це в розмові з директором Асоціації «Харківцукор» Юрієм Ільченком.
Вперше за багато років цього сезону у Харківській області працюватимуть лише два цукрові заводи – Новоіванівський, що у Коломацькому районі, та Первухінський у Богодуховському районі.
Заводи почали приймати цукровий буряк ще наприкінці вересня. Але за деякий час через дощі, що унеможливило збирання буряків через вологий грунт, заводи вимушені були призупинити свою роботу. Сьогодні обидва заводи увійшли у нормальний технологічний режим виробництва.
На Новоіванівському цукровому заводі цього року планують переробити 170 тисяч тонн цукрового буряку, на Первухінському – 110 тисяч тонн цукрової сировини. Цукристість буряку цього року становить 17,5% при базисному показнику – 16%. Минулого року в області працювали чотири заводи. А взагалі на Харківщині шість «живих» цукрових заводів.
Чому цьогоріч у Харківській області працює лише два цукрових заводи?
Тому, що недостатньо сировини. Цукрового буряку у 2019 році посадили значно менше, ніж торік. У Харківській області посівні площі цукрового буряку скоротилися майже утричі – з 15,7 тисяч гектарів до 5,7 тисяч гектарів. Це обумовлено тим, що залишилися великі перехідні залишки нереалізованого цукру минулого сезону. І така ситуація не тільки у Харківській області.
За інформацією Міністерства аграрної політики і продовольства, в Україні цього року цукровий буряк посіяли на площі 221,9 тисяч гектарів, що майже на 53 тисячі гектарів менше ніж попереднього року. Тому цього року в Україні працюватиме лише 31 цукровий завод з 47. Минулого року працювали 42 виробництва. Але площі скоротилися не лише через нереалізовані залишки цукру, які вливають на загальний обсяг цього продукту на споживчому ринку.
Фермерів надто важко змусити вирощувати цукровий буряк. Витрати на один гектар цукрового буряку становлять 40 тисяч гривень. Це удвічі більше, ніж на один гектар соняшнику. Окрім цього потрібна ще спеціальна техніка, професійні агрономи. Цукровий буряк – найбільш «вимоглива» культура порівняно з іншими.
Яка врожайність цукрового буряку цього року?
У Харківській області середня врожайність цукрового буряку становить 349 центнерів з гектару. Це дуже низька врожайність. Якщо урожайність приблизно 400 центнерів з гектара, навіть тоді витрати, що поніс сільгоспвиробник, перетворюються на мінус. Не те, що прибуток. Рентабельність починається з 450-500 центнерів з гектару.
В Україні цього року середня врожайність цукрового буряку планується на рівні 480 центнерів з гектару. А валове виробництво цукрової сировини – 10,7 млн. тонн, що на 26% менше ніж торік. На середину жовтня з початку сезону цукроваріння в Україні вже перероблено 3,46 млн. тонн цукрового буряку та виготовлено 496,7 тисяч тонн цукру.
Чи не буде дефіциту цукру?
В Асоціації «Укрцукор» зпрогнозували, що неврожай цукрового буряку та сильні дощі на початку осені можуть призвести до скорочення виробництва цукру у 2019 році до 1,1 млн. тонн. Це на третину менше, ніж зварили цукру у 2018 році.
Минулого року в Україні було вироблено 1,82 млн. тонн цукрового піску. Для цього було перероблено 13,6 млн. тонн цукрового буряку. Рівень внутрішнього споживання цієї солодощі в Україні не перевищує 1,2 млн. тонн і має стійку тенденцію до зменшення. Якщо раніше потреба Харківської області у цукрі становила 110-120 тисяч тонн, то з падінням рівня споживання цукру зараз – лише 90 тисяч тонн.
Тому нинішній обсяг повністю забезпечує внутрішню потребу України у цукрі власного виробництва. До того ж, є залишки з минулого сезону. Так, що дефіциту не буде. А от експорт скоротиться до мінімуму – до 81 тисячі тонн натомість 451 тисячі тонн протягом минулого сезону.
Ціна цукру зросте?
У зв’язку зі зменшенням виробництва цукру гуртово-відпускні ціни у 2019-2020 маркетинговому році зростуть на 18%. Тонна цукру коштуватиме 13 тисяч гривень. Якою буде ціна у магазинах? До цієї цифри слід додати ПДВ, інші транспортні та торговельні накрутки. Ціна буде приблизно 18 гривень за кілограм цукрового піску.
Хоча ми знаємо й інші приклади. Цукор, що виробили у минулому сезоні з вартістю 13,54 гривні за кілограм, продавали по 13 і навіть по 12 гривень за кілограм. Але минулого року було перевиробництво цукру. Цього сезону такий варіант навряд чи відбудеться. Хоча збільшення попиту, як ми бачимо, не відбувається, а потреба у цукрі постійно знижується.
Наразі питання з ціною лишається відкритим. Але орієнтуватись доведеться швидше за все на її зростання у зазначених межах.
Розмовляла: Наталія Меркулова