Диво-молекула, яка «вміє» лікувати серце  

Новий український бренд у галузі інновацій та фармації – молекула Є-8252.

У чому унікальність винаходу? У яких галузях цю розробку застосовують? Ексклюзивна розмова з директором державного підприємства «Завод хімічних реактивів» Науково-технологічного комплексу «Інститут монокристалів» НАНУ Тарасом Вінніченком.

У чому унікальність молекули Є-8252?

Унікальність Молекули полягагає в тому, що вона є «пасткою» для вільних радикалів – потужного механізму ушкодження клітин, який сприяє виникненню  цілої низки небезпечних захворювань. Молекула активує у клітині і у пошкодженому органі власні енергетичні процеси і скеровує їх до природнього фізиологічного русла.

У процесі вивчення механізму дії Молекули були порушені питання фундаментальної медицини.

Як відомо, одним з найчастіших уражень міокарду є ішемія, яка виникає через невідповідність між потребою міокарду у кисню та доставкою його по коронарних артеріях. Це призводить до порушення скорочувальної діяльності та загибелі міокарду. Компенсувати такий стан можна за допомогою Молекули у різних формах.

Як це працює?

Сьогодні досконало вивчений молекулярно-біохімічний механізм дії Є-8252. В період ішемії – гострої нестачі кисню для роботи міокарду він запускає своєрідний «генератор енергії». Якщо пояснити популярно, то це ніби під час різкого відключення електроенергії на підприємстві запустили дизельгенератор, щоб не переривати процес виробництва.

Де застосовується така інновація?

Окрім кардіології, розробка застосовується у всіх галузях медицини: неврології, гепатології, педіатрії, урології, хірургії, офтальмології, як антиоксидант та засіб, що нормалізує енергетичний метаболізм.

В даний час розробкою зацікавились військові медики. Адже встановлено, що перепарати на основі Молекули значно прискорюють відновлюючі процеси, загоєння ран та зрощення кісток.

Як була створена Молекула? Хто її розробник? І яка роль Харківських науковців?

«Місцем народження» Молекули став Запорізький медичний інститут, за участю професора Івана Мазура. Було синтезовано понад 2000 сполук певного ряду, розроблені способи синтезу препаратів  для більш як 20 класів сполук, вперше відкрито низку аномольних реакцій. Тобто відкриттю молекули передувала величезна, копітка і довготривала наукова робота. Потім  відбувалися доклінічні дослідження.

Вченими Харківського Інституту монокристалів були проведені квантово-хімічні розрахунки, рентгеноструктурний аналіз, визначено хімічну побудову молекули, а також форму і розмір кристалів.

Промислове виробництво субстанції було освоєно на Харківському ДП «Завод хімічих реактивів» НТК «Інститут монокристалів».

За розробку і впровадження у виробництво фармакологічної форми молекули Є-8252, авторський колектив був удостоєний Премії Кабінету Міністрів України.

Як українську розробку оцінила світова наука?

Наш винахід визнаний у багатьох країнах. Опубліковано понад 200 наукових статей у солідних європейських та американських наукових журналах. Захищено понад 300 дисертацій.

Розробка нових лікарських форм, в тому числі і субстанцій, доволі рідкісне явище в світі, і зокрема в Україні. Тому що потрібні величезні кошти. Як правило, розробники ліків імпортують субстанцію з-за кордону і вже на її основі виготовляють генерики – аналоги відомих зарубіжних ліків. А тут  навпаки – створено повний цикл від розробки до готового лікарського засобу.

Це суто українська інновація. І я пишаюся тим, що в цьому є і Харківська складова.