Бюджетні подорожі. Правда і міфи

Як подорожувати без зайвих витрат і з економією власного бюджету? Як бронювати квитки дешево, ходити на екскурсії без черг? Як правильно спланувати самостійну подорож? І як уникнути неприємних «сюрпризів» під час відпустки?

На ці питання «Харківському виміру» відповіла Катерина Заславська – менеджер креативних проектів приватної компанії та відомий тревел-блогер.

Існує така думка, що подорожувати світом – це завжди дорого! Саме цей пункт  відлякує багатьох потенційних мандрівників, які хотіли б побувати у різних країнах, познайомитись з тамтешнім життям, культурою та традиціями. Ви згодні з цим твердженням?

Ні! Не згодна! Я вважаю, що це – розповсюджений міф. Бюджет подорожі залежить від очікуваного рівня комфорту – ви мешкатимете у готелі, хостелі чи це буде каучсерфінг, а також від планування. Чим раніше термін бронювання квитків та готелів до дати запланованої подорожі, тим більше ви заощаджуєте. Якщо бронювати за 5-6 місяців, то можна заощадити у 1,5- 2 рази. Ще вартість залежить від сезону та події, у якій ви хотіли б взяти участь. Якщо ви летите до Амстердама, щоб побачити Королівський парк квітів, знаменитий на увесь світ своїми тюльпанами, в сезон – кінець березня – початок квітня, то це буде значно дорожче. Таку подорож слід планувати за рік, щоб була нормальна ціна.

Ще цікава тема – харчування. Як можна тут заощадити? Переважна більшість вважає, що харчуватись за кордоном – це надто дорого. І до певної міри ця думка справедлива.

Не обов’язково, тут можна знайти більш-менш пристойний за ціною варіант. Але починати пошук краще ще вдома, заходити на сайти бувалих туристів, відомих блогерів, або наших співвітчизників, які живуть за кордоном. В такий спосіб можна знайти затишний ресторанчик з адекватною для вашого гаманця ціною. Ще у кожній країні є доступний за ціною фаст-фуд. Але найкращий варіант – це мережа супермаркетів. Ціна там часом нижча або така сама, як в Україні.

Як заощадити на проживанні? Що в цьому плані доступніше за ціною – готель чи зняти житло у місцевих?

Це порівнянні речі. Можна за однакову ціну забронювати номер у готелі і зняти квартиру або кімнату. Тут не можна із впевненістю сказати, що дешевше. Залежить це і від “зірок” готелю, і від комфорту житла, що винаймають, та відстані до центру міста, де розташовані туристичні об’єкти. Якщо зовсім обмежений бюджет, то краще хостел, або кімнату у власника будинку, яку можна знайти в інтернеті.

Як правильно спланувати подорож?

Насправді, організація мандрівки глобально складається з трьох етапів – переїзд/переліт до країни, бронювання житла та планування дозвілля. Ми маємо чітко розуміти, які культурні об’єкти обов’язково треба відвідати під час поїздки. Я, коли вже визначилася, куди я їду, найперше, що роблю – досліджую. Дивлюсь програми про подорожі, дивлюсь обов’язково блогерів, які розповідають про це місце, читаю лайфхаки на тревел-форумах: де краще у цьому місті оселитися, що відвідати. Завжди знаходяться два-три лайфхаки, які я потім викоростовую. Таким чином збираю аналітичну інформацію, потім приймаю рішення, як найкраще спланувати подорож, щоб було цікаво. Треба усе планувати, і зараз для цього в інтернеті існує нескінченна кількість можливостей.

Як краще бронювати квитки та готелі?

Щодо до мене, то квитки я купую в інтернеті. Ви відразу можете вибрати найоптимальніший варіант, найдешевший варіант. Житло я теж бронюю через інтернет, зараз безліч відповідних ресурсів.

Можна спробувати каучсерфінг. Всі побоюються, але усім подобається! Каучсерфінг – це коли ти приїздиш в іншу країну до когось додому, тобі дають ключі від квартири і ти там живеш. Головна перевага каучсерфінгу, що ти занурюєшся в побут, спосіб життя, культуру цієї країни, є людина, яка тобі усе це розповідає, показує, й до того ж ти живеш безплатно! Утім тут є свої недоліки. Треба бути відкритим до світу, готовим до всього, адже люди трапляються різні. Вони можуть просто відрізнятись від вас, бути іншими. У мене був досвід у Мілані, ми зняли там кімнату. Господарем квартири виявився чорношкірий хлопець з Майамі, він грав свою музику, щось там таке курив. Потім з’ясувалося, що він гостинний, доброзичливий хлопець, ми з ним подружилися. Але коли ми перший раз його побачили, подумали: може не треба було? Слід розуміти: люди бувають різні. Обов’язково читайте відгуки про каучсерферів, щоб розуміти до кого ви їдете.

До яких неприємних сюрпризів треба бути готовими під час подорожі? Чи траплялись у вас якісь несподіванки, яких ви не очікували, або які з’ясувалися вже під час поїздки?

Так. Коли збираєшся у подорож, треба бути готовим до всього. Жодна подорож не миналася без цього. Їхали одного разу на кілька днів до Німеччини, і раптом я розумію, що у мене немає страхування. Просто забула його зробити! На митниці мені пощастило, що документи мої не перевіряли. Чесно кажучи, безвізовий режим дещо розслабив. Крім права вільно подорожувати, ми маємо ще і певні зобов’язання, зокрема, зібрати пакет документів. Швидше за все ці документи не перевірятимуть, але через якусь таку дрібничку можуть не впустити до країни. Другий випадок трапився, коли летіла з Парижа. Везла сир з пліснявою. Його не можна провозити. Через різкий запах. Сир у мене вилучили. Було дуже прикро. Я насправді цього не знала! Співробітники аеропорту запропонували мені здати сир у багаж. Вартість багажу становила 50-60 євро, а сир коштував десь 10 євро.

 На що ще треба звертати увагу?

Перевезення ручної поклажі. Останнім часом з цим виникає чимало проблем. Дізнавайтеся, скільки предметів, якої ваги або якого розміру можна взяти з собою у літак. Доплата за валізу, більшу навіть на один сантиметр, може обійтись вам майже у половину вартості квитка в лоукості.

Важливий трансфер від аеропорту до готеля. На якому транспорті дістатися до міста? В мене був неприємний випадок у Великій Британії: дорогою з аеропорту до Лондона зламався потяг. Добре, що колега мала мапу, це допомогло нам дістатись до міста іншим транспортом. Якби не колега, довелося би скористатись таксі. Обов’язково треба мати мапу або завантажити її до телефону. Але для цього потрібний інтернет. Де його купити у перші хвилини прильоту? Це вже із серії тих самих несподіванок, які часом заганяють у глухий кут.

Як оминути великі черги до музеїв, а то й відвідати їх безкоштовно?

Купувати квитки онлайн. Так я без черги потрапила на Ейфелеву вежу. У багатьох відомих музеях світу є безплатний вхід. Про це можна дізнатись на сайті музею. Або у блогерів. Не всі знають, що, до прикладу, у Прадо в Мадриді вхід вільний для усіх після 18 години. Є такі безплатні години до закриття і у музеї д’Орсе у Парижі.

Яка подорож виходить більш бюджетною: самостійно організована чи куплена у туроперетора в агенції?

За вартістю тури оператора можуть бути дешевші, особливо автобусні. Там вже відпрацьована програма, існує мережа партнерів, що надають знижки. Але варто колись самому спланувати подорож та отримати незабутнє задоволення. Якщо мандрувати Європою, я би радила планувати поїздки самостійно. Окрім Скандинавських країн та Ісландії. Якщо Єгипет та Туреччина, також вигідніше купувати тури. Є агенції, що відправляють до екзотичних країн – Непал, Перу, Таїланд тощо. Якщо вас цікавить Латинська Америка та Азія, краще знайти надійну агенцію. Далеко не кожній людини під силу організувати таку складну і далеку подорож самостійно. Тут потрібна підготовка: вивчити чимало законів, засвоїти купу необхідної інформації. Але, якщо вам це до снаги, тур вийде дещо дешевшим, ніж разом з туристичною агенцією. Це вибір кожного.

Нових яскравих подорожей та незабутніх вражень!