Через загрозу війни дрібні інвестори відмовляються від покупок землі

Названо регіони, де українці поспішають продати землю, а великі інвестори – навпаки, готові скуповувати дедалі більше.

Про це у колонці для Forbes пише співзасновник інвестиційного об’єднання Land Club, голова Держгеокадастру у 2019-2020 роках, експерт із земельних відносин Денис Башлик.

За його словами, за результатами соцопитувань, які проводилися за кілька місяців до відкриття ринку, у перший рік землю готові були продати 10% пайовиків (690 000 осіб), пише agronews.ua.

Але реальність не підтвердила прогнози – за пів року пройшло близько 60 000 угод купівлі-продажу. В очікуванні зростання ціни більшість пайовиків вирішили притримати свої паї.

«Але лютий 2022-го змінив їхню стратегію. Земельні служби агрохолдингів констатують триразове (як порівняти з січнем) збільшення звернень від пайовиків, які бажають продати землю, у Чернігівській та Сумській областях.

Крім того, вони, не торгуючись, погоджуються на середньоринкову ціну, хоча ще недавно її активно завищували, а іноді безапеляційно піднімали вартість прямо під час угоди у кабінеті нотаріуса», – пише експерт.

Так, за його словами, 16 лютого від запланованих угод відмовилися 5 клієнтів Land Club, усі ділянки – у Чернігівській області.

Також він розповів про останні тенденції зміни цін на землю.

Так, за пів року середня ціна за гектар землі зросла з $1000 до $1250. Така динаміка відповідає прогнозам – плюс 20% за рік протягом пʼяти років після відкриття ринку, пише експерт.

Водночас за останній місяць середня ціна гектара піднялася з $1250 до $1350.

«За песимістичного сценарію, в якому Росія продовжить розгойдувати військово-політичну ситуацію без повномасштабного наступу, перспективи ринку землі залишаються виключно позитивними», резюмує він.

Нагадаємо.