Останні новини

Безробіття в період карантину: Яких фахівців шукають роботодавці

За даними державної служби зайнятості серед інших регіонів – Харківщина лідер з кількості безробітних. За період карантину статус безробітного у регіоні отримали 20 тисяч осіб, що майже удвічі більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Що відбувається на ринку праці? Що пропонують роботодавці? Яких фахівців потребують? Який розмір зарплат пропонують? І як державні програми допомагають підприємцям зберегти робочі місця під час карантину? Про це розмова з заступником директора обласного центру зайнятості Анатолієм Толстих.

Зупинення діяльності підприємств під час карантину призвело до численних звільнень працівників. Як за власним бажанням, так і вимушених. Люди почали шукати нову роботу. Це спричинило спалах безробіття?

Нинішній травень виявився «спекотним» для нас і наших філій. На початку місяця ми щодня реєстрували 600-700 безробітних. Бували дні, що й тисячу. У другій декаді травня щоденно статус безробітних отримувало 300-400 людей. Більше половини зареєстрованих – це мешканці Харкова.

Роботу втратили не тільки звичайні співробітники, але й керівники. Серед тих, хто став на облік до центрів зайнятості – менеджери різних напрямків, а також директори страхових, аудиторських, торговельних та рекламних компаній становлять 16%.

Щодо того, як стати на облік, то це було просто. Варто було, не виходячи з дому, надіслати на нашу поштову скриньку два заповнених бланки. Центри зайнятості відразу приймали документи навіть тих, хто звільнився за власним бажанням, хоча раніше на таку допомогу доводилося чекати 90 днів.

Щодо наявної кількості вакансій?

Кількість суттєво зменшилася. Майже у 2,5 рази. За період карантину роботодавці області надали до служби зайнятості 9,8 тисячі вакансій проти 23 тисяч за аналогічний період минулого року. Майже третина вакансій пропонує роботу у сільському, лісовому господарствах – понад 30%, в оптовій, роздрібній торгівлі – 16%, на підприємствах переробної промисловості – майже 15%,  на транспорті – 9%. Більшість вакансій припала на робітничі професії та на робочі місця, що не потребують спеціальної підготовки. Разом з тим зменшується попит на спеціалістів.

Яких фахівців шукають роботодавці?

Найбільше потребують таких фахівців, як фармацевт, провізор, медична сестра, токар, монтер, муляр, слюсарі різного напрямку, продавець, швачка, кухар, підсобний робітник, охоронник, прибиральник, вантажник, сторож, двірник тощо. Як бачимо, це переважно робітничі професії.

Як змінились зарплатні пропозиції?

Середній розмір запропонованої зарплати у вакансіях становить 6,7 тисячі гривень проти 6,1 тисячі гривень на кінець травня минулого року.

Найбільша заробітна плата пропонується на будівництві – 11,3 тисячі гривень, у видобувній промисловості та фінансовій діяльності – 8,7 тисячі гривень, науковій діяльності – 7,6 тисячі гривень. У розрізі професій найбільша зарплата у муляра – 18,6 тисячі гривень, контролера пасажирського транспорту – 15 тисяч гривень, у водія тролейбуса – 13 тисяч гривень. Найнижча зарплата у працівників сільського господарства – 5 тисяч гривень.

Які програми, що допомагають зберегти робочі місця у малому та середньому бізнесі під час карантину, діють сьогодні в області?

У нас активно діють дві програми надання допомоги з часткового безробіття. Це, коли підприємство у зв’язку з карантином зупиняло роботу, а людям, аби вони не звільнялись, держава за програмою виплачує частину зарплати у вигляді допомоги.

Перша програма розрахована на промислові підприємства, які за вказаних у законі причин, припиняли роботу або скорочували виробництво. Програма діє вже кілька років, і передбачає надання допомоги з часткового безробіття не тільки під час карантину. Але саме під карантину ми уклали п’ять таких договорів з підприємствами: «Велмаш-Україна», ПП «Екіпаж», «Турбоатом», «Харківська бісквітна фабрика» та кондитерська фабрика «Харків’янка».

Завдяки цій програмі у регіоні буде збережено 5616 робочих місць. Зазначені вище підприємства для виплати допомоги з часткового безробіття вже отримали понад чотири мільйона гривень.

Друга програма призначена для підтримки суб’єктів малого та середнього підприємництва в області. Вона нова, і діє з квітня цього року, і також передбачає надання допомоги з часткового безробіття коштами з держбюджету.

За  цією допомогою до філій обласного центру зайнятості вже звернулось майже 900 роботодавців. Вже прийнято позитивні рішення для майже 600 підприємств, що збереже 5625 робочих місць. На фінансування цієї програми ми вже отримали понад 10 мільйонів гривень. Ці кошти отримали 327 роботодавців для виплати допомоги з часткового безробіття 3663 співробітникам.

Програма діє на період карантину і упродовж 30 днів по його закінченню. Розмір виплат встановлюється з розрахунку двох третин окладу, але він не може перевищувати розмір мінімальної зарплати – 4723 гривни. Взагалі сума, виділена Харківській області на програму з часткового безробіття на період карантину, становить 400 мільйонів гривень.

За даними асоціації приватних роботодавців, 78% дрібного харківського бізнесу після карантину не зможуть знову відкритись через банкрутства. Чи є програми для таких підприємців?

Діє нова програма саме для фізичних осіб-підприємців, яка надає їм допомогу з часткового безробіття. Єдиною умовою для отримання такої допомоги є довідка про сплату ЄСВ за останні півроку, яку надає податкова. Що надто важливо, суб’єкти малого бізнесу можуть звертатись до нас і отримати допомогу за 90 днів, тобто за період з початку карантину.

Для «Харківський вимір» розмовляв: Роман Емдін.

Нагадаємо.