Замість райцентру точкою тяжіння для населення має стати громада

Голова Харківської обласної ради Сергій Чернов в прямому ефірі програми Українського радіо «Про головне» прокоментував особливості укрупнення районів та формування спроможних громад в Харківській області.

Сергій Чернов зазначив, що обидва рішення про затвердження нового субрегіонального устрою з укрупненими районами та формування спроможних громад взаємопов’язані. Відповідно буде створено 7 районів та 56 громад.

«Безумовно, процес, що відбувається, складний навіть для юристів та фахівців управлінців, не говорячи про простих людей. Але, попри неминуче незадоволення й нерозуміння, ми маємо усвідомити його логіку та необхідність змін. Люди впродовж десятирічь тяжіли до певних районних центрів, де отримували все життя адміністративні послуги. Якісне формування спроможної громади забезпечить надання послуг саме в громаді, для цього не потрібно рушити до райцентру. Люди мають відчути це. Точкою тяжіння стає центр громади».

Тому центри надання адміністративних послуг мають бути в усіх об’єднаних громадах. Так саме як і центри надання первинної медичної допомоги, вважає голова обласної ради.

«Але я був серед тих, хто принципово відстоював модель адміністративного поділу області, що передбачала сім районів. За нею у 94% населених пунктів відстань до районного центру не перевищувала 60 км, 73% – 30 км.

 В разі прийняття рішення про чотири райони, відстані до районних центрів могли б сягати 140-150 км, що, враховуючи проблеми з транспортним сполученням та стан доріг, створило б для багатьох мешканців віддалених населених пунктів нездоланні проблеми. Тож довелося доказувати, що, зрозуміло, основна частина послуг має бути на рівні громад, але є державні органи влади. Наприклад в законі про судочинство записано, що суди формуються відповідно до адміністративно-територіального устрою. Така саме ситуація з прокуратурами, податковими, пенсійним фондом тощо. Вони оптимізуватимуть свою структуру відповідно до районного поділу».

Як пояснив Сергій Чернов, нові райони та громади почнуть функціонувати після чергових місцевих виборів, які мають відбутися 25 жовтня 2020 року, коли обиратимуться керівники та ради громад, районні ради.

Голова обласної ради виділив три питання, на які у першу чергу треба звернути увагу у зв’язку з новим адміністративно-територіальним поділом та функціонуванням об’єднаних громад – шляхи сполучення, кадрове забезпечення, ефективне розпорядження майном комунальної та спільної власності громад.

«Майнове питання – одне з найбільш складних. Треба його вирішити так, щоб ми в процесі не втратили лікарні, будинки культури, музеї, архіви. Щоб не допустити колапсу, на перехідний період, мінімум – наступні п’ять років, треба зберегти ради в укрупнених районах. Вони мають стати правонаступниками спільного майна колишніх районів, а потім через правову процедуру, щоб уникнути суперечок, з’ясувати чи спроможна та чи інша громада брати собі на баланс той чи інший майновий комплекс», – вважає Сергій Чернов.

Нагадаємо.