В Україні планують запровадити адміністративно-територіальну систему за моделлю: громада–округ–регіон

Про це повідомили представники Кабінету Міністрів на презентації змін до Конституції України та пріоритетів Уряду щодо реформування місцевого самоврядування.

Новий адміністративно-територіальний устрій передбачає запровадження трирівневої системи адміністративно-територіального устрою: громада (базовий), округ (субрегіональний), регіон.

За словами Сергія Трофімова – першого заступника керівника Офісу Президента України, головна мета реформи – боротьба з бідністю: «Сьогодні у нас є можливість довести до кінця реформу місцевого самоврядування. Ці зміни в Конституцію в частині децентралізації за європейськими прикладами забезпечать новий адміністративно-територіальний устрій».

Так, громада стане головною ланкою місцевого самоврядування; буде обирати раду громади і голову громади строком на чотири роки; рада громади формує виконавчий комітет, яким керує голова ради.

Округи буде сформовано на основі ліквідування районів, де округ стане суто адміністративною одиницею. Розглядається модель, за якою буде здійснюватися врядування на окружному рівні. Території округів складатимуться з громад, однак одна громада не може бути поділена між декількома округами.

Що стосується регіону, то на обласному рівні залишаються обласні ради, які обираються на чотири роки і формують власні виконавчі комітети.

Запропоновано також ліквідувати всі місцеві адміністрації.

На рівні округів створять префектури, які будуть очолювати префекти. Важливо, що префект представлятиме виконавчу владу на відповідній території, призначатиме його і звільнятиме президент за поданням Кабміну, а також префект не зможе бути призначений в одній адміністративно-територіальній одиниці більш ніж на один термін.

Представники Уряду запевнили присутніх у тому, що незворотність процесу децентралізації буде забезпечено, а новий адміністративно-територіальний устрій закріплено в Конституції України.

У публічній презентації змін до Конституції України та пріоритетів Уряду щодо реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, із доповіддю взяв участь Президент Української асоціації районних та обласних рад, голова Харківської обласної ради Сергій Чернов.

Довідково. Станом на 21.10.2019 року 4542 територіальні громади утворили 992 ОТГ, а це понад 10,8 млн мешканців і понад 41% території України.

За метеріалами: Харківська обласна рада

Нагадаємо.