За ініціативи президента Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області, голови обласної ради Сергія Чернова сьогодні у Будинку рад обговорювали основні положення організації та проведення місцевих виборів у рамках нових положень Виборчого кодексу України.
Обговорення відбулися в режимі онлайн.
Оскільки 1 січня поточного року набув чинності новий Виборчій кодекс України, місцеві вибори 25 жовтня 2020 року відбуватимуться на новій територіальній основі, за новими виборчими системами та з обов’язковим дотримання гендерної квоти у виборчих списках партій.
Як наголосив голова обласної ради Сергій Чернов, часу залишилось дуже мало, а питань, які потрібно вирішити обов’язково, залишилось багато.
По-перше, цьогорічні місцеві вибори організовуватимуться на новій територіальній основі.
По-друге, відповідно до приписів Виборчого кодексу, у рік проведення чергових місцевих виборів перші місцеві вибори призначаються та проводяться разом з черговими. До того ж, цьогорічні чергові та перші вибори депутатів місцевих рад організовуватимуться і проводитимуться за новими виборчими системами.
«Наше завдання якомога швидше розібратися у нових змінах Виборчого кодексу України та провести роз’яснювальну роботу для області. Зокрема, визначити дату проведення загальних зборів представників обласної асоціації органів місцевого самоврядування. Тому що без допомоги, громадам на місцях важко розібратися у змінах законодавства, з’ясувати низку важливих особливостей цьогорічних виробів», – зазначив Сергій Чернов.
Роз’яснення щодо формування нових видів виборчих списків кандидатів дала радниця Асоціації з питань комунікацій та виборчого процесу Яна Брусенцова. За її словами, буде єдиний територіальний виборчий список на виборах депутатів обласних, районних, районних у місті рад, а також кандидатів у депутати міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше).
Серед інших проблемних питань – складність виборчого бюлетеня, як для пересічного виборця так і для членів комісій, що рахуватимуть голоси. Також наголошувалось, що у кодексі є статті, які конфліктують із Конституцією, наприклад, якщо йдеться про вибори до районних рад у громадах, межі яких співпадають і районами.
Сергій Чернов зазначив, що провести роз’яснювальну роботу щодо особливостей майбутнього виборчого процесу в регіоні буде складно, поки не з’являться рішення ЦВК про оголошення перших виборів.
Також він запропонував обробити всі зауваження до Виборчого Кодексу та звернутися до Центральної виборчої комісії, яка б ініціювала внесення відповідних змін перед парламентом.
«Вважаю, що необхідно сформулювати основні принципові речі, незрозумілі нам, яким чином організувати сьогодні виборчий процес. Нез’ясовно, де можна знайти необхідну кількість підготовлених людей, що організовуватимуть та супроводжуватимуть виборчий процес на рівні дільничної та територіальної комісій. Отримавши відповіді на питання, які нам не ясні, можемо повернутися до обговорення та роз’яснення у форматі семінару», – сказав голова обласної ради.
Нагадаємо.