Останні новини

На Харківщині пропонують модель у сім об’єднаних районів

Раніше надані пропозиції щодо дев’яти укрупнених районів у Харківській області не були підтримані київськими експертами.

Днями у прес-центрі Будинку рад обговорювали пропозиції щодо об’єднання (укрупнення) районів Харківської області.

За словами представників робочої групи, основні критерії, що лягли у розробку системи – це доступність жителів до послуг, які надаються органами державної влади та місцевого самоврядування. А також, щоб укрупнені райони поєднували у собі всю необхідну інфраструктуру, могли забезпечити своїм громадам сталий, збалансований соціально-економічний та культурний розвиток.

За словами виконавчого директора Асоціації органів місцевого самоврядування Миколи Тітова, під час підготовки пропозицій щодо проекту моделювання об’єднання районів Харківської області, був проведений аналіз аналіз стану соціально-економічної активності існуючих 27 районів та 7 міст обласного значення.

Значна увага приділялась географічному розміщенню районів та шляхам сполучення між населеними пунктами, враховувались історичні, економічні, екологічні, географічні, логістичні, демографічні, культурні традиції та інші особливості регіону.

При моделюванні об’єднання Харківщини у сім районів враховувались:

  • Площа – 4,5 тис кв км (від 3,6 до 5,3);
  • Населення – 145 тис (від 120 до 175, крім Харківського району);
  • Щільність населення – 33 особи на 1 кв км (не враховуючи крім Харківський район);
  • Кількість населених пунктів – 250 (від 180 до 290). А також враховуючи їх доступність до нових районних центрів, а саме до 85% – на відстані до 60 км і лише 15% – на відстані більше 60 км;
  • Фінансова забезпеченість – зведений бюджет у 2018 році склав 1,9 млрд грн (крім Харківського району), в тому числі 13 тис грн на одну особу;
  • Кількість ОТГ – 6.

Представник від Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Юрій Коток зауважив, що пропозиції Міністерства щодо укрупнення районів – це лише проєкт, який розробляється та буде спільно обговореним з областями.

«Зараз ми чекаємо на пропозиції всіх областей України, щоб системно проаналізувати та подати проєкт до Кабінету Міністрів України. Робота триватиме до завершення 2019 року», – сказав Юрій Коток.

За результатами засідання робочої групи, враховуючи географічні особливості, щільність населення, перспективи формування бюджетів та інші чинники було прийнято рішення продовжувати відстоювати створення семи укрупнених районів у Харківській області.

Раніше новий варіант адміністративно-територіального устрою України, за яким Харківщину поділятимуть на чотири райони прокоментував голова Харківської обласної ради Сергій Чернов:

«Ми дуже часто беремо кальку з розвинутих європейських країн і намагаємося їх перенести в Україну. Я вважаю, що так робити не можна. Треба вивчати кращі європейські досвіди, вивчати помилки, яких в Європі припустилися, щоб їх не повторювати, але враховуючи наше географічне положення, історичні всі традиції, специфіку регіонів, європейські шаблони нам не підійдуть. Найголовніший критерій – кількість населення. В районі має бути 150-200 тисяч, а не так, як запропонували нам зараз: один район буде майже 2 мільйони, а три райони — по 500 тисяч».

Нагадаємо.