Останні новини

На часі внесення змін до Конституції та закону про місцеве самоврядування

Про правові аспекти реформи місцевого самоврядування, що очікують ОТГ в  наступному році, розповів Микола Тітов, перший віце-президент – виконавчий директор Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області.

Микола Тітов підкреслив, що одне з ключових питань наразі – розроблення нового або ухвалення у новій редакції Закону України «Про місцеве самоврядування».

«Із 1997 року, коли Закон був ухвалений парламентом він зазнав тисячу і навіть більше правок внесених законами, а також по цьому законодавчому акту було прийнято сім рішень Конституційного суду України. Зокрема, необхідно передбачити розширення обсягу компетенції органів місцевого самоврядування базового рівня – територіальних громад, щодо забезпечення їх життєво важливих потреб, переглянути перелік повноважень районних рад нових укрупнених районів», – наголосив він в ефірі програми “Насправді”.

Експерт також розповів про зміни, які необхідно внести до розділу ІХ Основного Закону щодо територіального устрою України. За його словами необхідно визначитися з понятійним апаратом, оскільки по тексту Конституції використовуються різні назви. Як поселення, так і населений пункт:

«Категорії населених пунктів чи поселень, які будуть існувати у державі мають бути закріплені виключно у Конституції, оскільки віднесення поселень до відповідних категорій не може бути «внутрішнім вибором громади». Щодо критеріїв віднесення населених пунктів/поселень до того чи іншого виду. То вони мають визначитися на рівні закону, а саме: з чисельністю населення до 10 тис жителів – село, а більше – місто».

Зокрема, Микола Тітов підкреслив, що з метою дотримання принципу юридичної визначеності та уникнення неодночасності тлумачень, доцільно, текст статті доповнити положеннями, відповідно до яких:

  • за рішенням громад територія громад може мати внутрішній поділ на старостинські округи, на райони у містах;
  • район чи повіт є адміністративно територіальною одиницею субрегіонального рівня до складу якого входять громади;
  • перелік областей та їх назви зазначені у Конституції, а тому не можна законом їх перейменовувати, утворювати, ліквідувати.

Микола Тітов вважає такі зміни до Основного Закону логічними та актуальними в руслі децентралізації, реформи місцевого самоврядування, вдосконалення адміністративно-територіального устрою держави.

Нагадаємо.