Українці не поспішають вступати в партії: у всіх 350 політичних силах лише 1,2% складають громадяни. А на виборах багато наших співвітчизників голосують зовсім не за ту партію, яку підтримували в минулій виборчій кампанії.
Чому ми не довіряємо партіям? Результати досліджень оприлюднив Центр Разумкова.
Причина перша: МИ РОЗЧАРОВАНІ.
Парадоксально, але факт: чим успішніше партія виступила на виборах, тим більше у неї шансів «пролетіти» на наступному голосуванні. За даними дослідження, лише 31% українців готові знову обирати між партіями, представленими в парламенті.
Опитування, проведене Центром Разумкова у вересні 2017 року, показало, що за шкалою від 0 до 10 виборці оцінюють всі без винятку парламентські політичні сили в діапазоні від 1 до 2,9 бала. А кількість людей, які мають намір шукати альтернативу серед нових партій, стає дедалі більше.
Причина цього проста: українці розчаровуються у своїх обранцях.
Причина друга: МИ заплутатися
У 2014 році здавалося, що політикою цікавляться майже усі. Однак зараз тільки 6% українців розповіли соціологам, що «дуже цікавляться» політикою. При цьому, 42% наших співвітчизників політика не надто хвилює, а 16% зовсім не цікавляться нею.
Чому так сталося?
Ддо 2018 року розібратися в хитросплетіннях «зради» і «перемоги» стало набагато важче. Тому 29% українців зізнаються, що їм важко визначити власну позицію з політичних питань, а більше 50% не можуть визначитися ідеологічно.
Причина третя: ВИ нам не підходите
Навіть серед тих українців, які твердо знають, чого хочуть і які погляди їм ближче, прихильників партій не багато. Тільки 40% політично грамотних громадян вважають, що в Україні є партія, практична діяльність якої відповідає їхнім поглядам. Ще 39% переконані, що такої партії не існує. При цьому, в порівнянні з 2014 роком, кількість негативних відповідей значно збільшилася.
Причина четверта: ВАМ НІЧОГО НАМ ЗАПРОПОНУВАТИ
Більшість українських партій – це партії лідерського типу. До недавніх пір це цілком влаштовувало виборців. Однак зараз орієнтація на лідера поступається на другий план перед значимістю програм позицій. Близько 48% українців готові підтримати ту партію, яка запропонує ідеї і рішення, які їх влаштують. Виборці розчаровані «головами, що говорять» і хочуть бачити в політиці не тільки форму, а й зміст.
До речі, ідея голосніше всіх лаяти владу (або, навпаки, вихваляти її) – теж уже не працює. Для 30,3% українців не має значення, у владі партія чи в опозиції – головне, що вона пропонує.
ЩО В РЕЗУЛЬТАТІ?
Українських виборців прийнято лаяти за низький рівень політичної культури. Не можна сказати, що ці звинувачення не мають під собою підстав. Але, в той же час, вина за нерозвиненість української партійної системи лежить і на самих партійних лідерах і на їхніх штабах.
Судячи за даними досліджень, політики «не встигають» за виборцями, а не навпаки.
За матеріалами: EtCetera