Сьогодні в Україні вшановують пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу.
Цього дня у 1944 році радянський режим розпочав операцію з депортації кримських татар.
18-20 травня з Криму виселили 180 014 осіб. За час депортації на загальне «спецпоселення» до Центральної Азії було відправлено понад 183 тисячі кримських татар, на примусові роботи до Московського вугільного тресту – 5 тисяч, до таборів фронтового резерву – 6 тисяч та ще стільки ж до ГУЛАГу.
Також із Криму було вигнано понад 40 тисяч болгар, вірмен, греків, турок і ромів.
У 1967 році Верховна Рада СРСР визнала необґрунтованість тотального звинувачення кримських татар, але на відміну від інших «покараних народів», вони не отримали права повернутися до Криму. Лише 1989 року радянським парламентом депортація була визнана незаконною та злочинною.
Основний період насильного переселення відбулася впродовж неповних трьох діб, почавшись удосвіта 18 травня 1944 року і закінчившись об 16:00 20 травня.
Довідково. За даними Українського інституту національної пам’яті, до цієї акції залучили 32 тисячі співробітників НКВС. Вони вдиралися в будинки, даючи на збори від кількох хвилин до пів години, і зганяли людей. Два дні кримських татар звозили машинами до залізничних станцій Бахчисарая, Джанкоя та Сімферополя, звідки ешелонами відправляли на схід. Для перевезення цих людей використано 67 ешелонів. За ці дні депортовано понад 180 тис. кримських татар.
Нагадаємо.