Космонавт № 0

У Харківському планетарії відкрилась унікальна експозиція документів. Речі, які вважались втраченими  і належали легендарному харків’янину Валентину Бондаренку, відтепер зможуть побачити усі охочі.

Валентин Бондаренко був разом із Юрієм Гагаріним у загоні перших космонавтів. Його ім’ям названий великий кратер на Місяці, його ім’я внесено до списку загиблих космонавтів на мисі Канаверал, його ім’я носить  Харківська загальноосвітня школа № 93 та вулиця у Харкові, де він жив.

Валентин Бондаренко загинув за три тижні до першого польоту людини у космос. Речі вважались загубленими, а його ім’я тривалий час було під грифом «таємно». Навіть на 10-му кладовищі у Харкові, на могильній плиті спочатку було написано «від друзів-льотчиків», і лише потім – додано – «космонавтів».

За словами співробітників Планетарію, в те що ці речі потрапили до Харкова – досі не вірять. Приніс унікальні документи пересічний громадянин, який раптово знайшов їх в архівах свого батька.

Довідково. Валентин Бондаренко народився у Харкові у 1937-му році. У 1960 році з 10 тисяч військових льотчиків Бондаренка було відібрано до загону перших космонавтів. Валентина Бондаренка називають «Космонавтом № 0» і найпершою жетвою космічних польотів. Загинув Валентин Бондаренко 23 березня 1961 року під час тренувань у сурдобарокамері наукового інституту. Майбутньому космонавту було лише 24 роки. 

Нагадаємо.