Чим тільки не прикрашають сьогодні ялинки! Втім хіба можна уявити собі новорічну красуню без ялинкових кульок? Сріблясті, золотаві, кольорові, з діамантовим розписом та «морозними» візерунками.
Вбрана такими кульками ялинка дарує той самий святковий новорічний настрій, на який ми чекаємо цілий рік. А кульки, розмальовані руками художниць, створюють особливо теплу атмосферу затишного Нового року та Різдва.
На Харківщині, поблизу Куп’янська, є фабрика ялинкових іграшок. Вона працює цілий рік, аби ексклюзивні прикраси могли потрапити до наших осель та створити атмосферу чарівного свята.
Як народжуються ялинкові прикраси? Як створюється новорічна магія? Про це розмова з заступницею директора фабрики ялинкових іграшок Іриною Ковалевською.
Ми вже випустили понад один мільйон новорічних іграшок.Усі вони ручної роботи. Символ 2020 року – мишеня. І ми з грудня ще минулого року малювали господарів 2020 року – мишенят. А з листопада цього року вже розпочали малювати корівок – символ 2021 року. Але торговельні мережі України вже розпродали наших мишок і просять нові партії продукції. Адже у грудні – пік продажу ялинкових прикрас. Тому ми знову почали розписувати кульки мишенятами.
Ваші новорічні іграшки завжди елегантні. Навіть зворушливі. Яким вийшло «новорічне мишеня»?
У нас дуже гарненькі вийшли мишки! Ми дали їм у лапки сир, зробили «посмішку» вдягли на неї фетрову шапчинку, почепили помпончики – вийшла чарівна мишка. Добра, зворушлива, смішна. Над цим новорічним образом від душі працювали художники, дизайнери, майстрині. Судячи з того, що наших мишок розкупили, образ вийшов вдалим.
Як народжується новорічна кулька?
На перший погляд, видається, що це проста справа. Взяв кульку і розмальовуй. Але, насправді, це не зовсім так. Це досить довгий та технологічно непростий процес. Спочатку прозору скляну кульку занурюємо у фарбу. Так ми створюємо основу. Далі тамподрукарська машина накладає на кульку відбиток малюнка. Власне цей відбиток і розмальовують вручну художниці. Потім мишенят прикрашають. На ділянці декорацій наклеюють «сири», вусики, носики, оченята. «Життя» у мишенят декоратори вдихать, створюючи їм «посмішку». А ще ми мишок занурюємо у новорічну тему – малюємо поруч зимові пейзажі, новорічну ялинку. А усі ці шапчинки, ялинки та шматочки «сира» нарізають на ділянці лазерних верстатів.
Щороку ваша фабрика представляє свою ялинкову продукцію на виставці у Франкфурті-на-Майні. Чи вдалося вам здивувати Европу цього разу?
Хочу зазначити, що ялинкові прикраси нашої фабрики можна побачити у всіх великих торговельних мережах України. І навіть у невеличких крамничках у невеликих містах. І вони користуються попитом. А ще ялинкові прикраси із задоволенням купують за кордоном. Так, ми вже багато років поспіль беремо участь у виставці, що відбувається у Франкфурті-на-Майні. Починаючи з 1949 року, це німецьке місто у лютому стає світовим торговельним центром. Там у нас є власний стенд.
У лютому 2019 року ми демонстрували у Франкфурті-на-Майні мишенят – символ 2020 року. Кумедні мишки розвеселили увесь Франкфурт! Біля нашого стенду весь час юрмилися люди. Звістка про веселих мишенят рознеслася по усій виставці. Люди не відходили від стенду. Був аншлаг!
Що саме викликало такі бурхливі емоції? Досконала робота фабричних майстринь?
Справа в тім, що у країнах Європи в культурі ялинкових прикрас не існує символів нового року у вигляді тварин, як це побутує у нас. Тому наші мишенята викликали такий резонанс. Ми отримали замовлення на виготовлення ялинкових кульок. Вже відправили продукцію до Німеччини та Ізраїлю і невелику партію ялинкових іграшок до Франції.
Цікаво, яким саме новорічним прикрасам надають перевагу французи? Адже вони знані у світі пошановувачі витонченого мистецтва. Чи існує у них ялинкова мода? І чи сподобались їм слобожанські майстри?
Замовники надіслали нам кілька своїх дизайнів, а 90% замовили з нашого каталогу. Зазвичай, французи вибирають витончені, «елегантні» зимові пейзажі: засніжені хатинки, у яких світяться віконця, зимовий білий ліс, хурделиця, ялинки у снігових заметах. Ми відрізняємося від них дизайном. У них переважають пастельні тони, притишені кольори. У нас навпаки – кольори яскраві, виразні, насичені. А ще багато блиску!
Досконала продукція не може бути дешевою. Скільки коштують ваши ялинкові прикраси?
Наши кульки, як я вже казала, майстрині розписують вручну. Але створення однієї такої ялинкової прикраси йде три годині. Вони не можуть коштувати, як китайська пластмасова штамповка. Але, як на мене, ціна нашої продукції доступна. Відпускна ціна кульки діаметром 85 мм – 32 гривні. Доки вона дійде до магазину, ціна зросте. На скільки? Все залежить від цінової політики торговельної мережі. Кулька діаметром 65 мм у нас коштує 18 гривень. Чи зросла ціна? Трохи зросла. Десь на 10%.
Зараз повертається мода на іграшки, якими прикрашали ялинки у минулому. Я ще пам’ятаю, як ми вдома прикрашали ялинку фігурками космонавтів у скафандрах, ракетами, скляною кукурудзою, грушею, баклажаном, морквою, хатинками із засніженим дахом. Такі ялинкові іграшки залишились, мабуть, лише у колекціонерів. Чи не плануєте ви випускати такі «раритетні» ялинкові прикраси? З відлунням минулого…
Минулого року ми виробляли яблука й бурульки з видутого скла. Цього року цей асортимент не затвердили. Справа в тім, що кожна фабрика ялинкових іграшок має свій стиль. Прикраси під радянський стиль виготовляє Лисичанська фабрика. Ми не змінюємо свого стилю. Працюємо так, аби наша продукція дарувала чарівний святковий настрій.
З прийдешнім Новим роком!
Розмовляла: Наталія Меркулова
Нагадаємо.