Скляні фантазії Харківських майстринь

Новорічні іграшки є символом найулюбленіших сімейних свят – Нового року та Різдва. Вони створюють особливу атмосферу святкового затишку, тепла та добра. А у багатьох родинах ялинкові іграшки стають сімейною реліквією, яку дбайливо зберігають та передають з покоління в покоління.

Як виготовляються ялинкові прикраси? Як народжується новорічне диво?

Наша ексклюзивна розмова з художником-дизайнером фабрики ялинкових прикрас Іриною Мирошниченко.

Заради святкового настрою зимових свят працівники  двох невеличких фабрик у Куп’янському районі працюють цілий рік.

Здається, що у Вас новорічні свята тривають постійно, навіть влітку!

Так! І влітку, і навесні, і восени. У нас цілий рік – Новий рік!

Сезон замовлень починається весною, пік припадає на початок осені і триває до новорічних свят. Кожного року наші художники створюють нові малюнки.

На підприємстві працює 20 художників та декораторів. Влітку створюються усі новорічні сюжети, які потім прикрашають скляні кулі: зимові пейзажі, казкові звірятка, герої з мультфільмів, неймовірні візерунки, тощо. І звичайно, символи року за східним календарем. 2019-й – рік Кабана або Свині. Це врахували наші дизайнери: виготовлено цілу лінійку ялинкових куль з  веселим поросям у різних жанрових сценках та у вигляді новорічного логотипу.

Як далі виглядає процес створення новорічного дива?

Відразу зазначу, що усі скляні кулі ми розписуємо вручну. Спочатку на прозору кулю наноситься трафарет, далі вона вкривається суцільною білою фарбою. Це – так звана «біла шуба». Потім наносять схему малюнка, розмальовують його у різні кольори.

На завершення – оздоблюють декором: з тканини, фетру або флісу у вигляді сніжинок, шапочок, ялинок чи маленьких перев’язаних стрічкою подаруночків. Так ялинкова прикраса стає об’ємнішою та яскравішою.

Ще іграшки оздоблюють стразами, пір’ям, посипкою та гліттером. Такими блискітками зазвичай, прикрашають бороду Діда Мороза, вбрання Снігуроньки, Сніговика та сніг у пейзажах.

Одну велику кулю діаметром 10-12 мм майстриня, залежно від дизайну, розмальовує понад 16 годин. Тобто  виготовляє дві такі новорічні кулі на тиждень.

Ялинка, вбрана у символічні прикраси, створює той неповторний настрій дива, за який ми усі любимо Новій рік. А для дітей ялинка з яскравими, кольоровими кулями, що виблискують у світлі гірлянди, – це щастя, яке запам’ятовується на довгі роки.

Для художників, дизайнерів та  декораторів важливо, щоб іграшка приносила людям радість та створювала святковий настрій?

Обов’язково! Розпис ялинкової іграшки, свого роду диво. З однакових за формою прозорих куль виходять такі різні прикраси і кожна з них неповторна. Ця магія створюється не лише майстерністю художника, але й  його душею. Кожному художнику хочеться, щоб його робота дарувала теплі почуття. Хіба можна не посміхатись, малюючи доброго Дідуся Мороза, казкових героїв чи звірят? Тут треба передати особливий настрій, інакше прикраси не нестимуть позитивну енергетику.

Ваші роботи кілька років поспіль беруть участь у престижній виставці ялинкових прикрас у Франкфурті-наМайні. На скільки успішною представлена там українська іграшка, виготовлена у Харківській області?

Щороку у Німеччині збираются провідні європейські виробники ялинкових прикрас. До речі, традиція наряджати ялинки, як домашній атрибут Різдва, з’явилася саме у Німеччині та Прибалтиці у першій половині  17-го сторіччя.

Перші прикраси були доволі простими: на гілках ялинки розвішували яблука, як символ родючості та достатку. Також, ставили свічки, як уособлення янгольської чистоти. З кожним подальшим роком прикраси ускладнювались, люди прагнули чогось незвичайного, аж доки не з’явилися сьогоднішні витвори мистецтва.

Щодо наших робіт – це завжди успіх! В дизайні та якості наші іграшки ні в чому не поступаються європейським. Усі матеріали для оздоблення ми купуємо в Європі, а майстерності нам не позичати.

Які уподобання європейців щодо ялинкових прикрас? І у які країни ви їх експортуєте?

Експортуємо до Німеччини, Щвейцарії, Італіі, Великої Британії, Ізраїлю, Грузії та Арменії. Майже 80% нашої продукції йде на експорт. Європейці понад усе цінують ручну роботу, тому маємо там попит.

Втім, існують різні уподобання у смаках і ми на них орієнтуємося. У Німеччині полюбляють ялинкові кулі із зображеннями готичних соборів. Вони надсилають нам свої макети.

Швейцарці надають перевагу суто натуральним кольорам, спокійним, не кричущим та категорично не сприймають червоний колір. А це колір Різдва у Європі.

Фіни просять Санту, зиму, сніжинки та снігові пейзажі. Італійці – зображення ялинок та новорічні символи. А от Грузія, Арменія та Ізраїль замовляють побільше золота, срібла та блиску. На відміну від європейців, які просять не посипати кулі гліттером.

І ніхто з європейців не замовляє символи року за східним календарем! Це чомусь суто українське вподобання.

А які святкові пріоритети українців?

Українці люблять усе гарне й красиве, без якихось особливих переваг. В тому числі і символи року: традиційні та східні. Однак, останнім часом частіше замовляють подарункові новорічні кулі з народним орнаментом, у вигляді вишиванки чи гілкою калини. Можливо, так незабаром  народиться новий український тренд.

Веселих всім свят! Чарівного Нового року!

 

Розмовляла Наталія Меркулова, “Харківський вимір”