Президент Української асоціації районних та обласних рад, голова Харківської обласної ради Сергій Чернов розповів про те, як зробити землі за межами населених пунктів фактором розвитку громад.
Серед ключових змін, передбачених реформою децентралізації, є впровадження повсюдності місцевого самоврядування.
Цей принцип закладено у Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади. Його реалізація відповідає положенням Європейської хартії місцевого самоврядування.
Що передбачає повсюдність місцевого самоврядування?
Повсюдність місцевого самоврядування передбачає, що територія України буде поділена на громади, які отримають в управління території за межами населених пунктів. Це створить нові ресурси та стимули для розвитку. Таким чином реалізується принцип субсидіарності, коли на нижчий рівень влади передаються усі повноваження, якщо вони там будуть ефективно здійснюватися.
31 січня 2018 року Кабінет Міністрів України постановою «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад» передав ділянки сільськогосподарського призначення державної форми власності у комунальну власність ОТГ.
Так, у Харківській області вже 17 об’єднаних територіальних громад отримали у комунальну власність землі сільськогосподарського призначення.
Кому довелося вирішувати земельні питання, добре відомо, наскільки все невизначено і заплутано у цій сфері. Тому першочергове завдання для кожної громади, територія якої «приростає» за рахунок земель поза населеними пунктами, – навести лад і нарешті зрозуміти, що саме вона отримала. Функції, що раніше виконував Держгеокадастр на цих територіях, переходять до відання громад.
Які основні можливості відкриваються перед громадами завдяки реформі?
Розвиток спроможності ОТГ в управлінні земельними ресурсами та залученні інвестицій було взято за мету при впровадженні Програми місцевого системного розвитку в рамках проєкту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку».
Відбір за Програмою місцевого системного розвитку пройшли 79 партнерських об’єднаних територіальних громад з 6 областей України, у тому числі 12 – з Харківщини (Зачепилівська, Золочівська, Коломацька, Малинівська, Малоданилівська, Мереф’янська, Наталинська, Нововодолазька, Оскільська, Роганська, Старосалтівська та Чкалівська).
За Програмою громади вчилися працювати з просторовими даними, використовувати для цього технології геоінформаційних систем (GIS) та програмне забезпечення ArcGis, а також робити економічний профіль громади.
Серед громад Харківщини, які брали участь у Програмі місцевого системного розвитку, Коломацька та Нововодолазька громади були визначені модельними. Їм було надано підтримку у створенні бази даних у форматі електронної карти за наявними земельними та іншими ресурсами, із визначенням меж громади, населених пунктів, інфраструктури, категорій земель і так далі.
У червні минулого року Харків прийняв Форум «Партнерство заради сталого розвитку громад: зміцнення економічного потенціалу на місцях». Чим була особливою ця подія?
Форум зібрав представників сімдесяти громад – учасників Програми місцевого системного розвитку з шести областей. Об’єднані територіальні громади презентували попередні результати роботи зі створення централізованих інформаційних баз даних для управління земельними ресурсами.
Схеми просторового планування громад, що мають бути підготовлені в результаті проведеної роботи, також враховуватимуть соціальні та культурні потреби населення, питання розвитку інфраструктури, перспективи малого та середнього підприємництва, можливості для залучення інвестицій.
Потім проєкти презентуватимуться потенційним інвесторам, органам державної влади, організаціям міжнародної допомоги, у тому числі із застосуванням геоінформаційного ресурсу GEOPORTALUA, який дозволяє у подальшому вносити за необхідності зміни до банку даних про громаду. Важливо, що результати цієї роботи для зацікавлених осіб, будуть доступні через Всесвітню мережу.
Підсумки впровадження Програми були підбиті у жовтні в Києві на Форумі з питань сталого управління земельними ресурсами громад.
Які завдання стояли перед територіальними громадами у процесі впровадження Програми місцевого розвитку?
По-перше, сформувати базу даних ресурсів, які наявні у громаді, наповнити електронні карти інформацією щодо категорій земель, водних, лісових ресурсів, містобудівною документацією щодо доріг, комунікацій, електромережі, зв’язку тощо.
По-друге, навчитися ефективно користуватися земельними ресурсами й, таким чином, збільшити бюджетні надходження за рахунок оренди земель сільськогосподарського призначення, переукладання чинних договорів за актуальними орендними ставками.
По-третє, розробити на базі отриманих електронних карт перспективні схеми використання та охорони земель. Також електронні карти дають можливість визначити інвестиційні ділянки та оформити їхні інформаційні паспорти даних для місцевого бізнесу та зовнішніх інвесторів.
Так, Нововодолазька ОТГ спромоглася створити електронну карту з повною просторовою інформацією, необхідною для інвесторів. А Коломацька ОТГ, вивчивши за електронними картами стан використання земель на своїй території, розпочала активну роботу із користувачами угідь щодо оновлення договорів оренди на нових, вигідних для громади умовах, внаслідок чого наявне суттєве зростання відповідних бюджетних надходжень.
Результати пілотного впровадження Програми у двох об’єднаних громадах Харківщини продемонстрували, як можна збільшити ефективність управління земельними ресурсами за можливостей та інструментів, що вже доступні органам місцевого самоврядування.
Отже, децентралізація спонукає громади вчитися ефективно користуватися наявними ресурсами та впроваджувати інноваційні підходи заради досягнення дійсної спроможності.
За матеріалами: Харківська обласна рада