Працевлаштування через Центр зайнятості. Яку роботу шукають харків’яни?

Працевлаштування через Центри зайнятості: які вакансії та зарплати сьогодні пропонують? На які професії найбільший попит у роботодавців і яку роботу шукають харків’яни?

Про ситуацію на регіональному ринку праці в ексклюзивному інтерв’ю інтернет-виданню «Харківський вимір» директор Харківського  обласного центру зайнятості Володимир Міненко.

Які професії користуються сьогодні найбільшим попитом? Чи існує дисбаланс між тим, що пропонують роботодавці і тим, що шукають люди? 

Дисбаланс існує. Не завжди інтереси роботодавця  і людини, яка шукає роботу, співпадають. Найбільший попит роботодавців спостерігається на кваліфікованих робітників – це електромонтери, слюсарі, електрогазозварники, водії, токарі, монтери колії, муляри, пекарі, кондитери, швачки тощо. Також затребувані працівники сфери послуг – продавці, кухарі, охоронники, офіціанти, бармени, молодші медичні сестри, перукарі. У сільськогосподарському секторі – трактористи, робітники фермерського господарства, овочівники, птахівники, тваринники та лісоруби.

Серед найпростіших професій найбільш затребувані підсобні робітники, вантажники, прибиральники, двірники, комірники  та укладальники-пакувальники. В той же час залишається високим попит на професіоналів та фахівців з досвідом роботи – бухгалтерів, спеціалістів державної служби, вчителів, інженерів різних галузей, фармацевтів, провізорів,  менеджерів, а також економістів.

Яку заплату пропонують роботодавці? Чи завжди професії, на які є попит, гідно оплачуються?

Найвищий розмір оплати праці пропонується у вакансіях головного архітектора, машиніста-кранівника, машиніста трубоукладника – 15 тис. грн.,  пресувальника-віджимача харчової продукції – 14 тис. грн., менеджера з логістики, шліфувальника каменів – 12,5 тис. грн., муляра – 11,8 тис. грн., інженера-технолога (хімічні технології), електрозварника на автоматичних та напівавтоматичних машинах – 11,2 тис. грн.

За професійними групами, середній розмір оплати праці у вакансіях для робітників з обслуговування та експлуатації устаткування і машин – 6,8 тис. грн., для кваліфікованих робітників з інструментом – 6,5 тис. грн., для законодавців, вищих державних службовців, керівників – 5,5 тис. грн.,  працівників сфери торгівлі, послуг, технічних службовців та представників сільського господарства – 4,7 тис. грн.,  найпростіших професій – 4,5 тис. грн.

Якими засобами роботодавці заохочують до працевлаштування саме на їхнє підприємство? Можливо пропонують збільшений соціальний пакет, інші стимули?

Деякі роботодавці надають додаткові стимули для працівників. Наприклад, у ПАТ «Світло Шахтаря» компенсують витрати на житло для іногородніх, у ТОВ «Укравтотранс плюс»» надають місця у гуртожитку, в «Укрзалізниці» -безкоштовний проїзд по Україні один раз на рік, у КП «Салтівське трамвайне депо», КП «Жовтневе трамвайне депо» – пільги на сплату комунальних послуг, безкоштовний проїзд в трамваї та тролейбусі.

Якими професіями сьогодні особливо цікавлятьсь люди? Яку роботу шукають? І чи достатньо таких вакансій?

Протягом  2018 року існував дефіцит вакансій для тих, хто шукає роботу юриста,  керівника, менеджера та для кваліфікованих робітників сільського та лісового господарств.

Найбільше претендентів на одне вільне робоче місце спостерігалося у  сфері сільського, лісового та рибного господарств,  у сфері державного управління й оборони, у фінансовій та страховій діяльності, організації харчування.

Роботодавці надали  значно менше  вакансії або вони були взагалі відсутні для тих  шукачів, які хотіли  знайти  роботу за таким фахом, як: зоотехнік, головний агроном, свинар, оператор машинного доїння, різальник буряків, єгер; операціоніст у банку, менеджер із допоміжної діяльності у сфері фінансів, менеджер із страхування, аналітик з кредитування, аналітик з фінансової безпеки, менеджер з фінансового посередництва, відповідальний працівник банку, менеджер з надання кредитів, інспектор кредитний, касир в банку, офісний службовець (страхування).

Важко знайти роботу за таким фахом, як філолог, бібліограф, географ, соціолог, біолог, архівіст, архіваріус, еколог, соціальний працівник, модельєр, режисер, звукооператор, телеоператор. Дефіцитні такі вакансії, як водій всюдихода, водій мототранспортних засобів, водій самохідних механізмів, машиніст навантажувальних машин.

Як впливає на ринок праці відтік кваліфікованих  кадрів до Польщі, Чехії, Німеччини тощо? Чи пропонують роботодавці з огляду на це більші розміри зарплати?

Відповідно до інформації про кількість працевлаштованих громадян суб’єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні та мають ліцензію на працевлаштування за кордоном, протягом 2018 року було працевлаштовано 1439 осіб, у тому числі 975 осіб до Польщі, 265 осіб до Німеччини. Працевлаштування відбувалося переважно за такими видами економічної діяльності: переробна промисловість, будівництво, оптова та роздрібна торгівля, транспорт, діяльність домашніх господарств.

Щодо розміру заробітної плати, то він у порівнянні з минулим роком збільшився. Але з європейськими зарплатами годі конкурувати. Середній  розмір заробітної плати, запропонований роботодавцями,  станом на 01.01.2019 року становив 5545 грн. На  цю ж  дату 2018 року – 4352 грн. У 97%  вакансій  розмір заробітної плати – вище мінімальної. Заробітна плата збільшилась у всіх галузях.

Станом на 1 січня 2019 року на одну вакансію в середньому по Харківській області претендувало 7 безробітних, як і на 1 січня 2018 року.

Узагальнений соціальний  портрет безробітного харків’янина: вік, освіта, стать, чому втратив роботу?

Найбільша частина безробітних, які перебувають на обліку служби зайнятості – люди з професійно-технічною та вищою освітою (63%). Серед зареєстрованих осіб переважають жінки (53%), за віком – більшість від 40-45 років.

Середньостатистичний безробітний Харківщини – це представниця прекрасної статі, 40-45 років, з повною вищою чи професійно-технічною освітою, що була звільнена з останнього місця роботи за згодою сторін.

Інститут кар’єрного радника. Чи діє він у Харкові?

Державною службою зайнятості України з січня 2019 року впроваджено   інститут кар’єрного радника, у тому числі і у Харківському регіоні. Кар’єрні радники допомагають клієнтам усвідомити їх сильні особистісні якості, визначити їхні наявні конкурентні переваги, здібності. Для оцінки і визначення потенціалу та мотивації до працевлаштування, складається індивідуальний план працевлаштування або надання послуг. Такий план є спільною програмою дій кар’єрного радника та зареєстрованого безробітного, в якому визначається обсяг та види адресних послуг для повернення  особи на ринок праці. Головним завданням кар’єрних радників є підвищення конкурентної привабливості безробітних та шукачів роботи для швидкого та якісного працевлаштування.

Підбір кадрів для роботодавців на засадах рекрутингу? Що це таке? Як це діє?

Підбір персоналу для роботодавців наразі організовано за принципами рекрутингу, який використовують приватні кадрові агенції. Але служба зайнятості надає ці послуги безкоштовно.

У роботі застосовуються всі новітні інформаційні та комунікаційні технології підбору персоналу, зокрема відео презентації вакансії, он-лайн співбесіди з роботодавцем, створення відео резюме, проведення конкурентного відбору та підготовка до співбесіди з роботодавцем.

За згодою роботодавця, вакансія реєструється на Інтернет сторінці кадрової служби, при цьому зазначаються контакти спеціаліста центру зайнятості, який організовує всю подальшу роботу до укомплектування вакансії.

Пріоритети служби зайнятості на 2019 рік. Що зміниться або з’явиться нового у наданні послуг?

 Для розширення комунікаційного простору та наближення сервісів служби зайнятості до більш широкого кола споживачів, передусім, молоді,  буде розвинутий та наповнений новим контентом унікальний веб-ресурс «SmartJob: інтегрований ресурс для ефективного пошуку роботи в цифровому світі». Це авторська розробка саме Харківського міського центру зайнятості. Аналогів в Україні не існує.. З’являться такі послуги, як індивідуальні плани надання послуг,  застосовуватимуться сучасні  інформаційні технології, нові формати  проведення масових профорієнтаційних заходів тощо.

Успіхів Вам і тим, хто шукає роботу!

Довідково. За даними ГУ статистики у Харківській області середня зарплата у грудні 2018 року у Харкові становила 7978 гривень. Порівняно з аналогічним періодом 2017 року  вона зросла на 21%.  Харківська область за рівнем середньостатичного заробітка посідає 10 місце в Україні. Попереду Київ – 13 700 гривень, Донецька область – 9 700 гривень,  Київська область – 9 200 гривень. Середня зарплата в Україні становить 9,2 тисячі гривень.

Нагадаємо.